اجتماعی

۲۱ میلیون دُز واکسن کرونا در انبارهای وزارت بهداشت/ ورود ۱۸میلیون دُز دیگر تا یکشنبه

وزیر بهداشت که گفت در حال حاضر حدود 21 میلیون دوز واکسن در انبار موجود در انبار خود داریم ، گفت: فردا 8 میلیون دوز و روز یکشنبه 10 میلیون دوز وارد می شود و تا پایان این ماه ، 40 میلیون دوز واکسن و شاید ما تا 50 میلیون دوز دریافت کرده ایم و از این بابت راحت هستیم.

به گزارش نازک نارنجی ، دکتر بهرام عین اللهی در جلسه بررسی عملکرد پنجمین مرحله از برنامه “سردار حاج قاسم سلیمانی” که با حضور سرگرد انجام شد ، سخنرانی کرد. ژنرال سلامی ، فرمانده سپاه ، سردار سلیمانی ، رئیس سازمان بسیج مستضعفین. ما می گوییم چنین چیزی در تاریخ کشور رخ نداده است و بحران باعث بیماری کرونا شده است که متأسفانه ما روزانه جان بیش از 600 نفر از عزیزان را در کشور می بینیم. در واقع هریک از این افراد دارای خانواده های داغدار و صحنه های غیرقابل تحمل برای کارکنان بهداشتی وزارت بهداشت و همه مردم هستند.

وی افزود: ما گران ترین شهدا را در این زمینه تقدیم می کنیم و به هر حال زحمات کادر بهداشت قابل ستایش است. در کشور ما پس از انقلاب ، ما در زمینه بهداشت و پزشکی دستاوردهای زیادی داشتیم و در منطقه خود و خاورمیانه حرف های زیادی برای گفتن داشتیم و در بسیاری از نقاط نقش اصلی را ایفا کردیم. امروز ، ما 20000 عضو هیئت علمی در دانشگاه های کشور داریم که مشهورترین دانشمندان هستند و در همه علوم پزشکی ، افراد مشهوری با رتبه های عالی دانشگاهی داریم که به مردم خدمت می کنند.

عین اللهی می گوید: “همه دانشمندان در تلاش هستند تا بیماری را کنترل کنند.” باید به خاطر داشت که به گفته همه دانشمندان جهان ، مهمترین چیز برای کنترل این بیماری واکسیناسیون است. البته نمی توان با واکسیناسیون بیماری را ریشه کن کرد ، اما از شدت بیماری می کاهد و در واقع مرگ و میر را در واقع کاهش می دهد. ما نمونه ای از آن را در کشور داریم. سال گذشته ، کارکنان بهداشتی ما واکسینه نشدند و منجر به مرگ بسیاری شد ، اما امسال تقریباً 95 درصد از کارکنان بهداشت واکسینه شده اند. این نشان می دهد که واکسن یک راه موثر و مفید برای کنترل بیماری است.

وی گفت: بر این اساس ، در آغاز کار دولت ، به نظر رئیس جمهور و معاون اول رئیس جمهور ، تلاش زیادی برای رسیدگی به این موضوع انجام شده است. با تلاش های جمعی و همه جانبه در ساعت که دارای ساخته شده است ، ما شاهد ورود بسیاری از واکسن ها از کشورهای مختلف در مدت زمان کوتاهی بوده ایم. امروز ما حدود 21 میلیون دوز واکسن در انبار موجود در انبار خود داریم. فردا 8 میلیون دوز و روز یکشنبه 10 میلیون دوز وجود دارد و تا پایان ماه جاری 40 میلیون دوز واکسن و شاید تا 50 میلیون دوز داریم و از این بابت راحت هستیم. از سوی دیگر ، مراکز تولید واکسن مانند برکت ، سیناگن ، فخرا ، پاستور و رازی نیز تأیید شده است.

عین اللهی گفت: در حال حاضر پنج مرکز تولید واکسن داریم که هر کدام با روش های پیشرفته متفاوتی فعالیت می کنند. چندین مرکز در صف هستند ، مانند واکسن نورا ، که از فناوری خوبی استفاده می کنند ، و ما انتظار داریم که آنها ماه آینده وارد شوند. به همین دلیل است که ما از اعتماد به نفس خوبی نسبت به آینده واکسیناسیون خود برخورداریم.

وی گفت: “خدا را شکر ، ما اولین مرحله را مشاهده کردیم ، یعنی رسیدن واکسن.” بیا داخل و ما مطمئن هستیم که ادامه خواهد داشت. مرحله دوم که برنامه ریزی می کنیم مرحله واکسیناسیون و واکسیناسیون است ، جایی که باید این مقدار واکسن را بریزیم و سریع واکسیناسیون کنیم. در اینجا کارکنان عزیز و ارجمند وزارت بهداشت که واقعاً زحمت کشیده اند وارد کار شدند.

عین اللهی که گفت ما انتظار یک حرکت مردمی را داریم ، گفت: هر جنبشی که از ابتدای انقلاب مردمی بوده موفق بوده است. مانند جنبش بسیج که صحنه های دفاع مقدس را در جهان منحصر به فرد می کند. در زمینه پزشکی نیز جامعه پزشکی را بسیج کرده ایم که در همه زمینه ها موفق بوده است. به همین دلیل ، برای واکسیناسیون م effectivelyثر ، ما به اقدامات و کمک مردم نیاز داریم و امیدواریم همه بتوانند به ما کمک کنند ، مانند فراهم آوردن فضایی برای واکسیناسیون ، یا نیروهای کودک ، عاشق ، مذهبی و حزب الله وارد شوند. به به هر حال ، ما در این ساعت دیدنی های خوبی را دیدیم. به عنوان مثال ، در سفر من به اهواز ، آنها حسینیه ای مشهور را نشان دادند که توسط نیروهای خود در حسینیه 24 ساعته واکسینه شده بود ، و این بسیار بسیار خوب بود.

وزیر بهداشت همچنین از رسانه ها تشکر کرد و گفت: از رسانه ها درخواست می کنم رویدادهای مردمی را پوشش دهند. در این حسینیه ، تنها یکی از دستیاران بهداشتی ما وجود داشت و آنها همه کارها را انجام می دادند ، یا یک استادیوم بسیار بزرگ در تبریز تهیه کردند و دانشجویان پزشکی در همه زمینه ها واکسینه شدند و هرگز تعداد زیادی از آنها وجود نداشت. بسیج هم نقش مهمی داشت و ما همه جا با هم دوست شدیم. ما فراموش نخواهیم کرد که نیروهای بسیج چگونه در سالهایی که ما دچار سیل شدیم به بحران کمک کردند. آنها با سناریوهای مختلف ، از جمله زلزله و غیره ، و در حال حاضر بحران کرونا کمک کردند. انشاءالله نیروی بسیج با همکاری وزارت بهداشت می تواند با کمک فرماندهان شما که در همه صحنه ها حضور دارند در بسیاری از واکسیناسیون ها کمک کند. اکنون ما در این زمینه احساس نیاز می کنیم و امیدواریم با کمک شما در مدت کوتاهی کار را انجام دهیم.

عین اللهی تاکید می کند: زمان برای ما بسیار مهم است. ما حتی سعی کردیم واکسن را در برخی مناطق دریافت کنیم ، تا واکسن روز قبل وارد شود. اکنون یک دقیقه دلیل ماست. زیرا ما اکنون موج پنجم را به پایان رسانده ایم. زخم های پیدا شده پایان موج پنجم را نشان می دهد و انشاء الله تا یکی دو هفته دیگر فروکش می کند. ما این شانس را داشتیم که خود را برای موج ششم آماده کنیم. فرصت طلایی که حدود شش تا هفت هفته است هر روز برای ما مهم است. از همه می خواهم حتی یک دقیقه را از دست ندهند و بلافاصله پس از رسیدن واکسن تزریق کنند. یک روز ارزش زمان ماست. خدا را شکر ، دیگر شاهد این تعداد مرگ و میر نخواهیم بود و واکسیناسیون به سرعت انجام می شود.

او گفت: “بنابراین.” برای واکسیناسیون تلاش زیادی شد و ما نام این واکسن را مجاهدین گذاشتیمبه در واقع نوعی جهاد است. حالا در ایام محرم هستیم و کمی با اربعین فاصله داریم. در این مواقع که همه قلبها در اباعبدالله است ، به خواست خدا ، در این ایام محرم ، که همه به دنبال خیریه و کارهای نیک هستند ، اکنون مهمترین کار و جهاد برای خداست که در واکسیناسیون حماسی ملی شرکت کند. امیدواریم همه به ما و کارکنان کمک کنند. اس شریف ، همراه با وزارت بهداشت ، این مقدار واکسن را به سرعت به کشور تزریق کرده و ساخته شده است.

عین اللهی گفت: من از رهبران دانشگاه می خواهم بیش از یک مرکز واکسیناسیون انجام دهند و ساعت واکسیناسیون نباید به یک انتقال محدود شود. آنها باید مورد احترام مردم ما باشند. مردم نباید صف بکشند. اکنون ، من در رادیو و تلویزیون نیز می بینم که مردم در صف طولانی در یکی از مراکز تهران هستند ، که واقعاً ما را شرمنده کرد. من بارها از روسای دانشگاه ها سوال کرده ام. ما انتظار داریم که مردم در صف قرار نگیرند. قدرت نیروی انسانی و مردم برای کمک حتی بیشتر است. بنابراین ، آنها باید تا آنجا که ممکن است با مراکز واکسیناسیون همکاری کنند. ما هیچ محدودیتی نداریم. مدرسه ، پادگان ، مرکز هلال احمر و … می تواند مرکز واکسیناسیون باشد و هر مرکزی که می تواند مرکز واکسیناسیون داشته باشد. واکسیناسیون کار پیچیده و دشواری نیست. تزریق نیاز به اطلاعات و دانش نحوه تزریق واکسن دارد که با آموزش کوتاه مدت امکان پذیر است.

همانطور که او: حتی اگر بتوانید واکسیناسیون را در 24 ساعت انجام دهید. نحوه ارائه خدمات 24 ساعته در بیمارستان پرسنل 24 ساعت شبانه روز کار می کنند. کار در بیمارستان یا بخش مراقبت های ویژه سخت تر از واکسیناسیون است ، اما کارکنان یک ثانیه نمی خوابند و سخت کار می کنند. انتظار داریم روسای دانشگاه ها به این موضوع توجه کنند. این برای ما نشانه ای است و ما این ارزیابی را می دانیم که مانند یک دفاع مقدس و در زمان جنگ عمل می کند. نحوه شناسایی و ارسال دارو به دفاع مقدس ، امروز باید این همایش ملی برگزار شود. ما از رسانه ها برای کمک و تشویق مردم برای کمک به واکسیناسیون درخواست کردیم و از مدیران نیز درخواست کمک کردیم. اگر من وزیر هستم ، اگر شما رئیس دانشگاه هستید ، ما مجبور نیستیم تا شب بخوابیم. اکنون که این مرگ را داریم ، مجبور نیستیم بخوابیم. ما باید از آن دوری کنیم. اجتناب نیز کار می کند. امیدواریم هر واکسنی که به استان ها و دانشگاه ها ارسال کنیم ، بلافاصله واکسینه شوند و این ساعت طلایی را از دست ندهیم. ما از همه امکانات استفاده می کنیم و امیدواریم بسیج و سپاه که همیشه به یکدیگر کمک می کنند بتوانند کمک کنند.

عین اللهی گفت: گام بعدی پس از واکسیناسیون ، انجام قرنطینه هوشمند است. ما می خواهیم افراد را از مشاغل خود دور نگه داریم و همه محدودیت ها از جمله ممنوعیت های شبانه ، ممنوعیت تردد و غیره برداشته شود. پس از پایان واکسیناسیون ، می توانیم به راحتی به ملاقات برویم و کارهای دیگری انجام دهیم. در این نوع قرنطینه ، افرادی که واکسینه شده اند و کارت واکسیناسیون دارند می توانند به راحتی کار خود را انجام دهند.

وی گفت: از فرمانده سپاه و همه حاضران تشکر می کنم. من درخواست می کنم که اگر این جلسه را برای یک ماه دیگر به تعویق بیندازیم ، با آمار بسیار خوبی روبرو خواهیم شد. تا به امروز ، ما 30 میلیون دوز واکسن را تزریق کرده ایم. اگر در ماه جولای 5 میلیون بود ، اما ما از ماه ژوئیه تا به حال 25 میلیون دوز تزریق کرده ایم. ما انتظار داریم از 8 سپتامبر تا یک ماه دیگر حداقل 50 میلیون دوز و بیشتر تزریق کنیم تا از بلایای احتمالی در آینده جلوگیری کنیم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا