استان ها

مراسم آئینی «رخصت یا مولا» با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در نهاوند برگزار می شود

سلیمان جوانمردی امروز در گفت وگو با خبرنگار نازک نارنجی از همدان ، اظهار داشت: به مناسبت ماه عزاداری سالار شهیدان ، آیین ورزشی زورخانه ای با عنوان “ترک یا مولا” با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در اولین جلسه ادامه خواهد یافت. شب محرم در زورخانه پوریا ولی نهاوند.

وی گفت: این مراسم دوشنبه شب در فضایی معنوی و مملو از غم و اندوه در منطقه زورخانه پوریا ولی ولی پوشیده از سیاه با پرچم ها و پرچم “یا اباعبدالله” برگزار می شود.

رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان نهاوند افزود: در این مراسم که همه ساله قبل از محرم برگزار می شود ، پدرسالاران با جانبازان قدیمی خود در بالای زورخانه نشسته و شال مشکی بر تن دارند و راهنمایان با عزاداری بزرگ خانواده مقدس معصومین بازی می کنند. و پاکی (ع) اشعاری را می خواند که در چشم هر شنونده ای اشک می ریزد و در حال تماشا است.

وی با بیان اینکه مراسم «عزیمت یا مولا» توسط زورخانه هایی از گذشته های دور در ارتباط با فلسفه این برنامه انجام شد ، گفت: از آنجا که زورخانه ها با نام مولوی متقیان مزین شده اند ، عزاداران حسینی و ورزشکاران قهرمان امام را ترک کردند. علی (ع) برای اجازه ورود به ایام محرم و عزاداری پسرش امام حسین (ع) ، زورخانه نهاوند را جمع کردند و با خواندن اشعار مذهبی و انجام مناسک ورزشی به صورت نمادین خود را برای عزاداری آماده کردند.

WhatsApp Image 2021-08-09 ساعت 13.26.10

جوانمردی گفت: در این مراسم تمام منطقه زورخانه با پارچه مشکی پوشانده شد و پیشکسوتان ورزش باستانی با پوشیدن روسری و لباس مشکی بخشی از ورزشهای زورخانه ای را به نشانه عزاداری انجام دادند.

وی افزود: در این مراسم علاوه بر جانبازان محلی ، پیشکسوتان و نویسندگان این حوزه به دیگر شهرهای کشور دعوت می شوند و حافظان اهل بیت (ع) در سوگ حضرت اباعبدالله شعر غم انگیز را می خوانند. الحسین (ع) با زورخانه ».

رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان نهاوند تاریخ را به ادامه این آیین آیینی در گذشته اختصاص داد و گفت: “اجرای این مراسم در گذشته در بین ورزشکاران قهرمان مرسوم بود که سالها فراموش می شد. ماه محرم در نهاوند تحت عنوان “تعطیلات یا مولا” جشن گرفته شد.

وی گفت: در سالهای گذشته که هیچ مشکلی برای کرونا وجود نداشت ، حتی مهمانانی از زورخانه و فدراسیون ورزشهای پهلوانی کشور در این مراسم شرکت کردند.

دکمه بازگشت به بالا