فرهنگ و هنر

تریبون نازک نارنجی در اختیار مردم/از خبرنگار چه می خواهید؟

“خبرنگار”؛ کسی که انتظار می رود چشم و گوش جامعه باشد و در واقع وظیفه بررسی واقعیت ها و اطلاع رسانی مردم را در بهترین حالت ممکن انجام دهد. روزنامه نگاران واقعی ، با وجود محدودیت های گذشته ، همیشه سعی کرده اند اقتدار خود را در بین مخاطبان خود حفظ کنند. آنها با تهدید و بی احترامی روبرو هستند و گاهی حتی با آگاهی از خطرات احتمالی ، جان خود را در کف دست می گذارند و آن را به خطر می اندازند. برخی از خبرنگاران یا جان خود را از دست دادند یا دچار آسیب جسمی و روحی شدیدی شدند. اما فقط یک چیز در این راه مهم است. مردم چگونه به آنها نگاه می کنند

با چنین دیدگاهی ، به مناسبت هفدهم مرداد روز خبرنگار ، نازک نارنجی بار دیگر به سراغ مردم می رود تا نظرات خود را بپرسند و از مردم بپرسند که از یک “خبرنگار” چه انتظاری دارند. گزارش زیر گزارشی از این مواجهه چهره به چهره با ارتفاعات روز کرونا است.

خبرنگار حذف نمی شود

در اولین قدم ، ما با دانشجوی علوم سیاسی ملاقات کردیم که در خیابان انقلاب قدم می زد. از او خواستیم در چند جمله به ما بگوید که از خبرنگاران چه انتظاری دارد. او توضیح می دهد: “یک خبرنگار خوب کسی است که زیر بار دروغ ، تحریف و سانسور قرار نگیرد و خودکار خود را نفروشد.”

دانش آموز موافق است که این ، نقش خبرنگار آنقدر قوی است که نمی توان آن را حذف کرد و صرف نظر از زمان و مکان ، یک خبرنگار می تواند کشوری را تکان دهد.

استقامت کن!

یکی از رهگذران خیابان انقلاب ، در نزدیکی دکه روزنامه فروشی ، گفت که دید خوبی نسبت به روزنامه نگاران ندارد و دلایل آن را توضیح داد: “هیچ عنصر لازم برای آزادی روزنامه نگار وجود ندارد.”

وی در پاسخ به سوالی در مورد انتظارات خود از یک خبرنگار گفت: “انتظار من از خبرنگاران امروز این است که آنها تنها کسانی هستند که می توانند از این وضعیت جان سالم به در ببرند.”

بیشتر خبرهای خوب منتشر کنید

در ادامه مسیر یک سرباز ، ضمن ابراز علاقه برای پاسخ به سوالی در مورد کار روزنامه نگار ، وی نظر زیر را بیان کرد: “من از روزنامه نگاران از این بابت تشکر می کنم و این روز را واقعاً به آنها تبریک می گویم.”

وی گفت: “آنچه از روزنامه نگاران محلی انتظار دارم صداقت در انتشار اخبار است.” در شرایط سخت ، انتظار دارم خبرنگاران بسیاری از خبرهای خوب را گزارش کنند و آن را دست کم نگیرند. “

شما شجاع هستید

یکی از دانشجویان علوم اجتماعی می گوید: “مردم روزنامه نگاران را شجاع می دانند و معتقدند که فعالان این حوزه تقریباً در هر صحنه حضور دارند.”

وی افزود: “من فکر می کنم روزنامه نگاران نیز افرادی شجاع هستند که سعی می کنند بدون توجه به موسسه ای که در آن فعالیت می کنند ، صحبت کنند.”

سختگیر و صادق باشید

یکی دیگر از رهگذران ، هنگام عبور از خیابان با قهوه ، در مصاحبه با نازک نارنجی ، نظرات خود را در مورد حرفه روزنامه نگاری به شرح زیر بیان کرد: من فکر می کنم “این یک زیبایی آشکار است و به ویژه در شرایط فعلی شغلی خطرناک است.”

وی درباره انتظاراتی که از یک خبرنگار دارد می گوید: “من از خبرنگار انتظار صحت و صداقت دارم و فکر می کنم این دو اصل مهم است که هر خبرنگار باید از آنها پیروی کند.”

به گفته این مرد ، صداقت مهم است که اخبار آنطور که هست ارائه شود ، نه بر اساس رویکرد یک جناح خاص. دقت نیز مهم است زیرا ما در عصر بمباران خبری زندگی می کنیم و در نیم ساعت صدها اتفاق می تواند در جهان رخ دهد ، اما تشخیص اینکه چه خبری باید پوشش داده شود نیاز به دقت یک خبرنگار دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

آیا خبرنگاران فوت شده در ارومیه را می شناسید؟

زن 50 ساله ای که در گوشه خیابان دوچرخه سواری می کرد ، لحظه ای به ما نگاه کرد. به سراغ او می رویم و س questionsالات خود را تکرار می کنیم. “شما از یک خبرنگار چه انتظاری دارید؟” “شما خبرنگار هستید؟” با لبخند پرسید. وقتی پاسخ مثبت ما را شنید ، ادامه داد: “لطفاً درباره مسائل زنان بیشتر به ما بگویید.” من بسیار خوشحالم که دخترانی مانند شما به شغل هایی مانند روزنامه نگاری مشغول شده و صدای ما می شوند. “

وی رفتار خود را در قبال روزنامه نگاران مثبت توصیف کرد و از آنها خواست در انتقال اخبار صادق باشند. اما ناگهان صورتش متورم شد و پرسید: “آیا خبرنگارانی را می شناسید که اخیراً در ارومیه فوت کرده اند؟” آیا شما دوست هستید؟ “… چقدر دردناک بودم وقتی خبر را می خواندم.”

با او خداحافظی کردیم. چهره مهشاد کریمی ، خبرنگار تازه درگذشته نازک نارنجی ، دوباره در بینایی ما دیده شد. حدود 40 روز پیش مهشاد را دفن کردیم و برای همیشه با او خداحافظی کردیم. همانطور که 16 سال پیش از حسن غریب و اسماعیل عمرانی پر بودیم. از دست دادن هر یک از آنها نتیجه بی کفایتی است و علل اصلی این حوادث وحشتناک هنوز مشخص نیست. حالا س anotherال دیگری در ذهن ما ایجاد شد ؛ “روزنامه نگاران از مقامات خود چه انتظاری دارند که انتظارات مردم را برآورده کند؟”

نازک نارنجی آماده است تا نظرات سایر شنوندگان را در مورد آنچه از روزنامه نگاران انتظار دارند منتشر کند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا