فرهنگ و هنر

در رثای محمدسرور رجایی – نازک نارنجی

رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی و گروه بازبینی انتشارات شورای کتاب کودک در پیامی درگذشت محمد سرور رجایی را تسلیت گفت.

به گزارش نازک نارنجی ، در متن پیام غلامعلی حداد عادل ، رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی ، درگذشت محمد سرور رجایی ، نویسنده و شاعر افغانستانی مقیم ایران:

فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی درگذشت مرحوم محمد سرور رجایی را به اهالی ادب و فرهنگ تبریک می گوید.
شاعر و نویسنده زحمتکش پیوند قوی بین شاعران و نویسندگان افغانستان و ایران است. رجایی درگذشت زیرا نیاز به تقویت این ارتباط قبلاً بیشتر احساس می شد.
از خداوند متعال برای او رحمت و مغفرت و برای دوستان زنده و درگذشته گذشته صبر مسئلت می نمایم.

غلامعلی حداد عادل
رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی فارس
8 آگوست 1400 »

گروه بازبینی انتشارات شورای کتاب کودک نیز درگذشت «محمد سرور رجایی» درگذشت وی را تسلیت گفت. در متن این پیام آمده است:
سرور “باغ” نیز رفت
گل حضور “محمد سرور رجایی” ، مدیرمسئول مجله “باغ” مانند مجله او پر شد که در سال 2009 خشک و خشک شد.

محمد سرور رجایی ، شاعر و نویسنده افغانستانی که ایران را خانه دوم خود می دانست ، روز پنجشنبه بر اثر بیماری ویروس کرونا قلب درگذشت. او به مدت چهار سال مجله «باغ» را برای کودکان افغان با گویش شیرین افغانستانی یا فارسی دری منتشر کرد. مجله ای با هدف القای امید ، نشاط و اعتماد به نفس در قلب کودکان افغانستانی و به بسیاری از کشورهای جهان ارسال شده است.

محمد سرور رجایی دو بار مهمان گروه بررسی انتشارات شورای کتاب کودک بود. وی در ملاقات خود با گروه ، پس از شنیدن نتایج نظرسنجی ها ، گفت: من انرژی بیشتری برای ادامه کار دارم زیرا گروه مطالب را با دقت می خوانند و بررسی می کنند. وقتی از او پرسیدند چرا باغ هیچ آدرسی ندارد ، او با لبخندی تلخ پاسخ داد: “افغانها از جنگ ویران شده اند و گاهی بی خانمان هستند. مجله به نظر می رسید بی جا و بدون لباس مانند ما است.” در جلسه گزارش در پایان سال ، او برای بررسی انتشارات خود به شورا شتافت.

محمد سرور رجایی در سال 1969 در کابل متولد شد و در سال 1373 به ایران مهاجرت کرد. از جمله فعالیتهای وی مدیریت خانه ادبیات افغانستان و اداره دفتر شعر و داستان افغانستان در زمینه هنر بود. همچنین از جمله آثار منتشر شده وی می توان به “گلهای باغ کابل” (مجموعه اشعار کودکان) ، “در آغوش قلبها” (مجموعه شعر و خاطره) و “از دشت لیلی تا جزیره مجنون” اشاره کرد.

محمد سرور رجایی صبح پنجشنبه 6 مرداد در 52 سالگی در 52 سالگی به دلیل عوارض ناشی از بیماری عروق ویروس کرونا قلب درگذشت.

پیکر این شاعر و نویسنده افغان روز جمعه (28 مرداد) در قطعه 29 بهشت ​​زهرا در تهران به خاک سپرده شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا