ورزشی

مسابقه کیمیا علیزاده مقابل ملی‌پوش ایران در المپیک

                                                                                                      کیمیا علیزاده و تیم ملی ایران در المپیک

کیمیا علیزاده (راست) بازیکن سابق تیم ملی ایران و ناهید کیانی عضو تیم تکواندوی ایران

سازگار با گزارش ها شفاف، بازی های المپیک تابستانی 2021 توکیو از همان ابتدا هیجان خاصی برای ورزش دوستان ایرانی دارد. پس از قرعه کشی مسابقات تکواندوی بانوان المپیک توکیو ، کیمیا علیزاده از تیم پناهندگان مقابل ناهید کیانی از تیم ملی تکواندوی ایران در جدول رقابت ها قرار گرفت.

کیمیا علیزاده به عنوان اولین زن تاریخ ورزش ایران در المپیک 2016 ریو در دسته 57 کیلوگرم تکواندو موفق به کسب مدال برنز شد و برای ورزشهای المپیک ایران مدال گرفت. این ورزشکار تاریخی در تاریخ 8 آگوست با ناهید کیانی ، لباس ملی کاروان ورزشی ایران مبارزه می کند.

کیمیا علیزاده از 5 سال گذشته در عرصه جهانی چهره و روزنامه نگار مشهور ورزش و مدنی ایران بوده است. این ورزشکار در آغاز سال 2020 به یک پناهنده در آلمان تبدیل شد.

علیزاده پس از خروج از ایران در یک پست اینستاگرامی نوشت و دلیل پناهندگی خود در آلمان را بیان کرد: “من یکی از میلیون ها زن مظلوم ایرانی هستم که سالها بازی کرده ام اما آنها می خواهند. آنها مرا به هر کجا که خواستند بردند ، من آنها هرچه مجازات می کردند تکرار می کردم. آنها هر زمان که صلاح می دیدند من را مصادره می کردند. “آنها مدالهای من را بر روی حجاب اجباری گذاشتند و به من تقدیم کردند. این مدیریت و تاکتیک های خودشان است.”

وی گفت: “من به آنها اهمیتی نمی دهم.” ما علت آنها را نداریم ، ما ابزار هستیم. “مدال های فلزی تنها دلیل است ، بنابراین آنها می توانند با هر قیمتی که تعیین می کنند از ما خرید کنند و از ما استفاده سیاسی کنند.”

کیمیا علیزاده در ابتدای ورود خود به آلمان ، هدف خود از حضور در تیم ملی تکواندو آلمان را اعلام کرد. اما به دلیل مراحل قانونی اخذ تابعیت آلمان که سالها به طول می انجامد ، از ابتدا تنها گزینه کوتاه مدت ورزشکاران نخبه برای حضور در المپیک توکیو عضویت در تیم پناهندگان تحت لوای المپیک بین المللی است کمیته

اکنون ، پس از یک سال و نیم اقامت کیمیا علیزاده در آلمان و به رسمیت شناخته شدن او به عنوان پناهنده ، کمیته بین المللی المپیک این ورزشکار را به تیم 29 نفره پناهندگان به بازی های المپیک توکیو دعوت کرده است.

گفتنی است علاوه بر کیمیا علیزاده ، همچنین دینا پوریونس لنگرودی در تکواندو (پناهنده در هلند) ، سعید فضلولی در قایقرانی (پناهنده در آلمان) ، هامون درفشی پور در کاراته (پناهنده در کانادا) و جواد محجوب در جودو (پناهنده) در کانادا) ، ورزشکاران ایرانی بخشی از تیم پناهندگان المپیک 2021 توکیو.

دکمه بازگشت به بالا