فرهنگ و هنر

چه شوخی بگویی چه جدی همیشه عده‌ای ناراحت‌اند

عباس محبی ، که اکنون یک برنامه طنز و موسیقی “نیشتر” را برای رادیو با رویکرد انتقادی می نویسد و می نویسد ، می گوید: “همیشه کسانی هستند که ناراحت هستند ، چه جدی و چه مسخره ، و البته کسی که نیاز به انتقاد دارد باید آن مسئله دارای اشکالاتی باشد!

عباس محبی – گوینده و بازیگر برنامه های طنز رادیویی – در مورد مسائل پزشکی و بهداشتی در برنامه کمدی رادیو سلامت “نیشتر” صحبت می کند ، در مصاحبه با برنامه نازک نارنجی درباره آن توضیح داد: “ما سعی می کنیم محتوا را عامیانه بیان کنیم و درک کنیم تا همه بتوانند استفاده کنند این برنامه. “نیشتر” بهانه ای است برای هشدار به جامعه پزشکی و بیماران. خط قرمزها را هشدار می دهد و به بیمارستانها و مراکز درمانی از اتاق عمل گرفته تا مدیریت بیمارستان و مدیریت بهداشت جامعه هشدار می دهد ؛ ما سعی می کنیم زخم های این سیستم را التیام بخشیم ، عیب یابی کرده و اشکالات خود را به صورت طنز گزارش دهید.

محبی بخشی از نام برنامه رادیویی “نیشتر” را توضیح داد: عنوان برنامه “نیشتر” ؛ پیش از این از پستانداران چرکی برای باز کردن نوک پستانها استفاده می شد و پس از تشخیص و مشخص شدن میزان بیماری ، برای بیمار دارو تجویز می شد. این برنامه به دلیل موقعیتی که برای خودش ایجاد کرده بود “نیشتر” نامگذاری شد.

بازیگر سالخورده ، که همچنین نویسنده برنامه “نیشتر” بود ، در مورد این واقعیت که نگاه مسخره به مشکل کرونا ممکن است پیام مورد نیاز مخاطب را ارسال نکند؟ همانطور که وی می گوید: ما به عنوان نویسنده برنامه با کارگردان (خانم خواجه نصیر) و نویسندگان دیگر صحبت کردیم و نتیجه گرفتیم که اگر بخواهیم به طور جدی درباره یک برنامه کمدی صحبت کنیم ، دیگر کمدی نیست. این عمل طنز است؛ به گفته یکی از دوستان ، خنده مانند کپسولی است که داخل آن داروی تلخی وجود دارد اما روی آن یک پوشش شیرین قرار دارد تا بیمار بتواند آن را بخورد و از گزند تلخ دارو در امان باشد و احساس خوبی داشته باشد. در دنیای شوخ طبعی سعی می کنیم تا حد امکان هوشیار باشیم. در ترانه هایی که بیشتر خودم می نویسم ، سعی می کنم دیدگاه ها و موضوعات پزشکی را که پزشکان برای اطلاع رسانی و فرهنگ سازی بر آنها تأکید می کنند ، در آن قرار دهم. من سعی می کنم هشدارهای پزشکی و آموزش پزشکی را گوش دهم ، و در عین حال جنبه خنده دار کار را از دست ندهم و بخندم ، البته به شرطی که قبح موضوع فقط بوجود نیاید.

سخنران در ادامه با بیان اینکه وی در زمینه های مختلف در شبکه های مختلف فعالیت می کند و شاهد عدم تحمل تمسخر انتقادی در زمینه های مختلف است ، اظهار داشت: “برخی از افراد هرچه بگویید یا بگویید ناراحت هستند. تمسخرآمیز و به هیچ وجه انتقادی نیست.” ببینید همه ما ایرانی ها توانایی انتقاد کمی داریم. از تأمل در برنامه ها و تماس های انجام شده ، می دانیم که بعضی افراد این کار را دوست ندارند و می گویند چرا شما همیشه می خواهید به ما مشاوره دهید. ما در مورد محیط زیست و عبور از چراغ قرمز و ترافیک واکنش یکسانی داریم. بعضی از مردم می خواهند اول بیایند و در مقابل مردم بایستند. آنها محافظت کردند و فکر کردند که ما به آنها می خندیم.

محبی افزود: شخصی که استعاره می سازد هرگز نباید خودش آن را مشاهده کند ، خواه تاج باشد ، هم ترافیک یا سایر موارد. اگر انتقادپذیر باشیم و به سخنان یکدیگر گوش فرا دهیم و خود را اصلاح کنیم ، این مشکلات بوجود نمی آیند یا احتمال کمتری بوجود می آیند. سعی کردیم تا جایی که می توانیم لبخند بزنیم و صحبت کنیم.

گوینده و نویسنده برنامه رادیویی “نیشتر” همزمان با اشاره به خطاهای موجود در این برنامه گفت: “ما با محتوای برنامه” نیشتر “مشکلی داریم. ما در یک شبکه بهداشتی کار می کنیم که همه متخصص در زمینه های مختلف پزشکی است. من خودم ، با شنیدن یک نویسنده مدیریت شبکه ، شکایت کردم که ضبط کننده ما باید یک پزشک متخصص باشد که وقتی ما از اصطلاحات پزشکی استفاده می کنیم و در مورد بخشی از متخصصان موضوع بحث می کنیم ، به ما مشاوره می دهد. ما این مشکلات را داریم ما نمی گوییم که برنامه ما بی عیب است ؛ همانطور که انتظار داریم مردم انتقاد کنند ، ما خودمان این دستور را گوش داده ایم که برنامه “نیشتر” و سایر برنامه ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا بتوانیم افراد بهتری را نشان دهیم برنامه های همکاری

سرانجام ، محبی درباره فعالیت های رادیویی خود صحبت کرد: “من به غیر از برنامه” نیشتر “در رادیو سلامت و برنامه” صبح جمعه “، من در رادیو فرهنگ نیز کار می کنم و هر هفته برنامه ای مانند” نیشتر “داریم. به مدت دو ساعت و نیم ، جایی که ما در مورد مسائل فرهنگی ، اقتصادی ، اجتماعی و سیاسی بحث کردیم. این برنامه زنده و موسیقی بود. ما همچنین به طرق مختلف با مخاطبان صحبت کردیم و برنامه در نظر گرفته شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا