ورزشی

جوجه تیغی فوتبال ایران/عکس – نازک نارنجی

ایرج دانایی فرد فرزند علی دانایی فرد ، علی دانایی فرد از بنیانگذاران تیم فوتبال باشگاه دوچرخه سواری فعلی و استقلال و از اولین هواداران این تیم در سال 1324 بود. دانایی فرد اولین مربی تیم فوتبال استقلال بود و مدیریت آبی های تهرانی بیش از دو دهه است و این طولانی ترین دوره مربیگری در تاریخ باشگاه استقلال است. از او به عنوان پدر معنوی باشگاه استقلال نام برده می شود و پیش از منصورخان پورحیدری توسط هواداران این تیم پدر استقلال نامیده می شد. اما ایرج هرگز در سایه پدرش شناخته نمی شد. به او جوجه تیغی فوتبال ایران لقب داده اند. وی در اولین بازی خود در جام جهانی و اولین حضور خود در جام جهانی ، اولین گل تاریخ ایران را در جام جهانی به ثمر رساند. او تیغی به همراه دارد و این عنوان شایسته ای برای مرد مشهور فوتبال ایران است که 68 سال با خدا زندگی کرده است.

اولین مسابقه ملی او در 11 دسامبر 1976 در مرحله مقدماتی جام جهانی 1978 در ریاض مقابل عربستان برگزار شد. ایران در این مسابقه 3 بر صفر پیروز شد. در مسابقات جام جهانی فیفا 1978 و جام ملت های آسیا 1980 شرکت کرده است.

شاید مهمترین مسابقه او بعد از بازی با اسکاتلند و هدفش در جام جهانی خداحافظی با پله باشد که به همراه آندرانیک اسکندریان یکی از برترین بازیکنان ایران در جهان است.

دیدن داستان زندگی او در یک مجله هفتگی طی سالها و درخت جالب برای خواندن. داستانی که در ژوئن 1978 پس از به ثمر رساندن اولین گل ملی وی منتشر شد و پس از 43 سال تازه خوانده شد.

خارپشت / عکس فوتبال در ایران

256 251

دکمه بازگشت به بالا