اجتماعی

پیشگیری از سرطان روده با یک داروی روان‌پزشکی

متخصصان پزشکی انگلیس می گویند یک داروی روانپزشکی در سیستم بهداشت عمومی انگلیس می تواند برای جلوگیری از سرطان روده کلیدی باشد.

این متخصصان سازگار با نازک نارنجی معتقدند که داروی لیتیوم می تواند به سلامت سلول های بنیادی در سیستم هضم کمک کرده و آنها را در برابر اثرات سو of جهش های سلولی ناشی از سرطان مقاوم کند.

این یافته منجر به شروع یک آزمایش بالینی جدید برای لیتیوم ، یک داروی رایج که برای درمان بسیاری از انواع بیماری های روانی استفاده می شود ، می شود و احتمالاً لیتیوم از رشد سرطان روده جلوگیری می کند.

این کارآزمایی ، افرادی را با ژن “پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی” (FAP) مورد مطالعه قرار داد.

FEP یک بیماری ژنتیکی نادر است که از هر 7 تا 22 نفر یک نفر را درگیر می کند. این وضعیت تقریباً همیشه منجر به سرطان روده می شود مگر اینکه کل روده بزرگ با جراحی برداشته شود.

تصور می شود که بیشتر موارد سرطان روده در اثر جهش ژنتیکی به نام EPC ایجاد می شود.

نشان داده شده است که سلولهای روده تحت تأثیر جهش EPC از همتایان سالم خود بهتر عمل می کنند و آنها خواهند مرد.

به گفته متخصصان ، این روند منجر به رشد نامشخص سلولهای جهش یافته و تشکیل بسیاری از توده های سرطانی می شود. بیماران مبتلا به FEP دارای جهش های ژنتیکی EPC هستند و صدها پلی کانی و توده غیرسرطانی در روده خود ایجاد کرده اند.

پروفسور لوئیس ورمیلن ، نویسنده اصلی مقاله منتشر شده در مجله Nature گفت: “ما اولین مرحله رشد بسیاری از سرطان های روده را می دانیم.”

“ما کشف کردیم که پس از جهش ژن مهمی که سلول های بنیادی روده را کنترل می کند ، این سلول ها به سلول های فریبنده تبدیل می شوند که سلول های طبیعی محیط را به طور فعال سرکوب می کنند.” این درک کاملاً جدید است زیرا معمولاً تصور می شود سلولهای جهش یافته ای که می توانند باعث سرطان شوند سریعتر رشد می کنند یا در برابر مرگ سلول مقاومت بیشتری دارند. اما تحقیقات ما نشان داده است که سلولهایی که در آستانه بدخیمی هستند می توانند به طور فعال سرکوب شده و از سلولهای بنیادی اطراف خود بیشتر شوند. این همان چیزی است که ما از آن به عنوان رقابت برتر یاد می کنیم.

دکتر گفت: “یافته های پروفسور ورمیلن و تیم وی عامل مهمی در درک ما از سرطان روده است.” هلن ریپن ، مدیر آژانس بین المللی تحقیقات سرطان. ما خوشحالیم که نتایج این آزمایش بالینی و پیامدهای آینده آن را برای افراد مبتلا به سرطان ارثی مشاهده می کنیم.

به گزارش ایندیپندنت ، سرطان روده چهارمین سرطان شایع در انگلیس است ، هر ساله بیش از 48000 نفر مبتلا به سرطان روده می شوند.

علائم سرطان روده نیز شامل تغییر در عادات روده ، درد شکم و لکه های خون است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا