استان ها

آیا خطر کشیدن قلیان کمتر از سیگار است؟؟!!

مهرداد شریفی: تنباکو معطر از میوه های پوسیده ای تهیه می شود که دارای روغن اساسی برای استفاده از روغن است و می تواند سرطان را از بین ببرد و دارای یک شلنگ مشترک سل ، هپاتیت و بیماری بیماری کرونا قلب است. منتقل شده

خطرات جدی “قلیان” “سلامتی”

سیگار کشیدن قلیان به روشی گفته می شود که دود قبل از رسیدن به دهان مصرف کننده از طریق آب عبور می کند و منجر به این می شود که ضرر آن کمتر و مضرتر از آب است. دود تنباکو حاوی بیش از 7000 ماده شیمیایی است که حداقل 250 ماده مضر و حداقل 69 ماده سرطان زا شناخته شده است.

* از کجا استفاده از قلیان آغاز شد *

استفاده از قلیان از اوایل قرن بیستم آغاز شد و چرخش آن از خاورمیانه به ایالات متحده و اروپا آغاز شد. در بعضی از نقاط جهان ، سیگار کشیدن به خصوص در بین جوانان به سرعت جایگزین سیگار کشیدن قلیان می شود. تصور غلط اصلی مرتبط با افزایش مصرف این فرض است که کشیدن قلیان به دلیل خواص مضر آن ، جایگزین سالم تری برای محصولات تنباکو است. از طرف دیگر ، افزودن طعم به محصولات دخانیات از ناخوشایند بودن آن می کاهد و در نتیجه مورد پسند جوانان قرار می گیرد.

مصرف قلیان در بین جوانان ، مردان و در محیط های شهری معمول است. استفاده از شیشا یک محیط سریع و اجتماعی است و مشوق های مهمی برای سیگار کشیدن قلیان ، معاشرت ، آرامش ، تفریح ​​و سرگرمی و بارها و باشگاه هایی است که سیگار را به جوانان ارائه می دهند – البته به عنوان یک روند شناخته شده.

تحقیقات علمی نشان داده است که شیوع مصرف قلیان در میان جوانان در کشورهای مدیترانه شرقی و کشورهای اروپایی زیاد است. یک بررسی ملی در کویت همچنین نشان داد که 57٪ از مردان و 69٪ از زنان حداقل یک بار از قلیان استفاده می کنند. در مصر ، گزارش های زیادی در مورد مصرف قلیان وجود دارد ، اما سن شروع آن بسیار کوتاه است. همچنین در سوریه و لبنان ، نیمی از دانشجویان دانشگاه قلیان می کشند ، یک چهارم مردان.

در سال 2015 ، 33٪ کاهش مصرف سیگار در بین دانش آموزان دبیرستانی در ایالات متحده وجود داشت ، در حالی که استفاده از محصولات غیر سیگاری 2٪ افزایش یافته است.

مطالعه دیگری که در زمینه تهیه قلیان در لندن انجام شد ، نشان داد که 98٪ مشتریان سیگار می کشیدند و نیمی از کسانی که قلیان می کشیدند در ابتدا سیگار نمی کشیدند.

شواهد کافی برای حمایت از خطرات جدی بهداشتی مرتبط با قلیان وجود دارد. خطرات اولیه سلامتی شامل سرطان ریه ، بیماری های تنفسی ، وزن کم هنگام تولد ، بیماری های دهان و دندان ، بیماری های عفونی مانند سل و شیوع سل و سل است.

مصرف قلیان به دلیل وجود مقدار زیادی نیکوتین در تنباکو اعتیادآور شده است و این اعتیاد برای ترک سیگار خصوصاً در افراد سیگاری چالشی است.

همچنین شواهد نشان داده است که اثرات قلیان می تواند از اثرات سیگار کشیدن بر افراد سیگاری و اطرافیان تقلید کند. یک جلسه کشیدن قلیان برابر است با کشیدن 100 نخ سیگار.

طبق گفته وزارت بهداشت ، عمر یک قلیان بسیار بیشتر از سیگار کشیدن است و هر بسته دود زیادی تولید می کند که به نوبه خود منجر به جذب طولانی مدت دارو می شود. علاوه بر این ، دود سیگار از افراد غیر سیگاری که در معرض ذرات معطر هیدروکربن در بسیاری از اتاق های سرطان زا و مونوکسید کربن هستند ، استقبال می کند.

46

دکمه بازگشت به بالا