اجتماعی

رنگِ مو از نقش‌ فتحعلی‌شاه پاک شد

معاون میراث فرهنگی تهران گفت: نقاشی معروف قاجار از چشمه علی که طی چند روز گذشته توسط شخص یا اشخاصی توسط رنگ مو و مواد شیمیایی آسیب دید ، در یک کار مرمت پاکسازی شد.

به گزارش نازک نارنجی ، در تاریخ 26 مه ، گزارش شد که یک تسلیت یا لیتوگرافی توسط فتحعلی شاه از چشمه علی ، شهر ری توسط موهای سیاه مسدود شد. همچنین گفته شد که این اتفاق در حالی رخ داده است که یک کیوسک پلیس در نزدیکی بنای یادبود واقع شده بود و انتظار می رفت حفاظت بیشتری انجام شود. آن رفته. در منطقه چشمه علی ، حتی با سابقه تخمین زده شده تا هفت هزار سال ، هیچ دوربین مدار بسته ای نصب نشده است و محافظت از آن در ضعیف ترین شکل است. با این حال ، مدیر میراث فرهنگی و گردشگری شهر ری می گوید که وی شخصی است که فرد یا افراد اشتباهی را تعقیب می کند.

به دنبال این حادثه ، که شاهد واکنش برخی از اعضای شورای شهر برای اجرای طرح محافظت از چشمه علی بود ، کارشناسان گروه حفاظت ICOM ایران ، پس از تحقیقات اولیه ، طرح برجسته فتحعلی شاه را تأیید کردند. تمیز کردن به طور کامل دشوار است.

با این حال ، مرتضی ادیب زاده ، معاون وزیر میراث فرهنگی تهران ، یک روز پس از آغاز عملیات پاکسازی ، گفت: آنها قبلاً این کار را کرده اند. پس از نمونه برداری اولیه و میزان و نحوه آسیب ، تیم احیا rest داوطلبانه آمادگی خود را برای کمک به تعمیر و تمیز کردن اعلام کردند. پس از آن ، با انجام کارهای آزمایشگاهی و تعیین حلال رنگ برای حداقل 24 ساعت در تلاش گروه بازیابی ، اثر رنگ بر الگوی فرسوده از بین رفت.

پاکسازی کمک های معروف چشمه علی تحت حمایت ICOM و بازسازی تیم مدیریتی بهنود گوهربین انجام شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا