اجتماعی

مادران شیرده مراقب مصرف چربی باشند

نازک نارنجی / خراسان رضوی گروهی از محققان دریافتند که نوع چربی مصرف شده توسط مادر هنگام شیردهی می تواند تأثیرات طولانی مدت بر سلامت روده کودک داشته باشد. نتایج این مطالعه نشان داد که چربی های مختلفی که هنگام شیردهی مصرف می شوند می توانند بر محیط میکروبی روده نوزاد ، رشد مقاومت و خطر بیماری تأثیر بگذارند.

به گزارش ساینس دیلی ، در این مطالعه ، دانشگاه بریتیش کلمبیا ، اوکاناگان ، کانادا ، دکتر دینا گیبسون ، محقق بیوشیمی و دکتر. سانجو جوش ، که جنبه های بیوشیمیایی چربی های رژیم غذایی را مطالعه می کند ، با دکتر همکاری کرد. وسلی زندبرگ ، محقق شیمی و زیست شناسی مولکولی. این تیم برای تعیین تأثیرات تولید چربی در فرزندان آنها ، نقش تغذیه چربی رژیم غذایی را در موشهای باردار بررسی کرد.

گیبسون ، که سلامت روده و قدرت مقاومت و همچنین علل بیماری های حاد یا مزمن مانند بیماری التهابی روده را مطالعه می کند ، گفت: “این می تواند در پاسخ های ایمنی به بیماری های عفونی مهم باشد.”

نتایج تحقیقات آنها نشان داد که چربیهای مختلفی که هنگام شیردهی مصرف می شوند می توانند بر محیط میکروبی روده کودک ، رشد مقاومت و خطر بیماری تأثیر بگذارند.

سه گروه اصلی اسیدهای چرب شامل چربی های اشباع شده (SFA) موجود در گوشت و فرآورده های لبنی ، چربی های اشباع نشده (MUFA) موجود در روغن های گیاهی مایع و اسید چرب اشباع نشده (PUFA) موجود در برخی مغزها ، ماهی ها و صدف ها است. اسید چرب اشباع نشده بیشتر به صورت n-3 PUFA یا n-6 PUFA بسته به تعداد و موقعیت پیوند دو در زنجیره آسیل توصیف می شود.

تحقیقات قبلی نشان داده است که هر دو اسید چرب اشباع نشده n-3 و n-6 می توانند تأثیر منفی بر عفونتهای روده ای مانند اشریشیا کولی انتروپاتوژنیک ، کلستریدیوم دیفیسیل ، سالمونلا و بیماری های دستگاه گوارش ناشی از خوردن غذای خام یا نپخته یا غذای آلوده داشته باشند. اب. در مقابل ، نشان داده شده است که رژیم های غذایی با چربی های کم چربی و چربی های اشباع محافظت بیشتری در برابر عفونت ها دارند.

آخرین تحقیقات دکتر گیبسون پیشنهاد می کند که خواص مفید چربی شیر یا چربی های اشباع قبل و بعد از تولد محافظت در برابر بیماری روده ای عفونی در بزرگسالی را فراهم می کند ، خصوصاً وقتی منبع n-3 PUFA با چربی های اشباع شده ترکیب شود.

دکتر گفت: “یافته های ما توصیه های فعلی رژیم غذایی را به چالش می کشد و نشان می دهد که مصرف چربی مادران بر افزایش حساسیت کودکان به عفونت های روده تأثیر می گذارد ، که می تواند از طریق مکالمه با ایمنی میکروبی حاصل شود.” گیبسون

“مصرف اسید چرب اشباع نشده در سراسر جهان بین سالهای 1990 و 2010 به طور قابل توجهی افزایش یافته است ، زیرا زنان در دوران بارداری به دلیل توصیه های کاهش چربی اشباع چربی ، چربی اشباع کمتری مصرف می کنند.”

گیبسون گفت: “اگرچه برای دهه ها شناخته شده است كه رژیم های پرچرب می توانند پاسخ های التهابی را مستقیماً تغییر دهند ، اما اخیراً مطالعات برای بررسی چگونگی تأثیر گروه های مختلف اسیدهای چرب بر التهاب و تغییر پاسخ میزبان به عفونت آغاز شده است.”

اسیدهای چرب رژیم غذایی می توانند فرآیندهای التهابی را تحت تأثیر قرار دهند ، از جمله پاسخ های دفاعی که پس از عفونت روده ای التهابی می شوند. دکتر توضیح داد. گیبسون می تواند بر شدت بیماری تأثیر بگذارد و اسیدهای چرب رژیم غذایی را عامل مهمی در پیش بینی خطر بیماری می داند.

محققان بر این باورند که ترکیب فعل و انفعالات گروه چربی با باکتری های روده میزان شدید عفونت ها را تعیین می کند. دکتر “باکتریهای روده ای که در دوران کودکی بازی می کنند نقش مهمی در کمک به بلوغ سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از آلوده شدن آن به عوامل بیماری زای بالقوه دارند.” گیبسون

و دکتر ضبط کرد. جوش که تحقیقات اخیر نشان می دهد دستورالعمل های بهداشتی فعلی باید دوباره بررسی شوند.

وی گفت: “در حال حاضر ، دستورالعمل های رژیم غذایی كانادایی توصیه می كنند مادران شیرده غذاهای پرچرب را جایگزین چربی های كم چربی كنند كه سرشار از چربی های اشباع نشده n-6 و n-3 است.” “با توجه به نتایج تحقیقات در مورد رژیم های غذایی حاوی چربی های اشباع نشده که پیامدهای بیماری پس از زایمان را تشدید می کنند ، از نظر ما ، این توصیه ها باید تجدید نظر شود.”

در حالی که غلظت پروتئین و کربوهیدرات موجود در شیر مادر ثابت می ماند ، محتوای اسید چرب بسیار زیاد است و تحت تأثیر چربی دریافتی مادر است.

وی گفت: “به طور کلی ، نتیجه می گیریم که مصرف انواع چربی های رژیم غذایی مادر ، تشکیل باکتری های نوزاد را تغییر می دهد و ممکن است عواقب طولانی مدت برای توانایی آنها در پاسخ به عفونت در بزرگسالی داشته باشد.” دکتر ادامه داد. گیبسون “در همان زمان ، نتایج این مطالعه نشان داد که رژیم های غذایی غنی از چربی اشباع در مادران رابطه میکروبی میزبان با فرزندان خود برقرار می کند و آنها را از بیماری محافظت می کند.”

دکتر توضیح می دهد: “مهم است که درک کنیم باکتری های روده در سنین پایین رشد می کنند زیرا آنها نقش مهمی در کمک به بلوغ سیستم ایمنی بدن دارند و می توانند مانعی برای پاتوژن های بالقوه باشند.” زندبرگ وی همچنین توضیح داد که یک باکتری سالم به تغذیه در اوایل زندگی متکی است.

زندبرگ گفت: “قندها پروتئین های مهم روده را كنترل می كنند.” الگوهای آنها به دلیل انتخاب رژیم غذایی مادر در دوران بارداری و شیردهی تغییر می کند. “تغییر الگوها با تغییراتی در توانایی نوزاد در مقاومت در برابر بیماریهای عفونی در مدل ما همراه است.”

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا