اجتماعی

دریافت بهای خدمات ایمنی ساختمان‌ها از سال ۹۸

لایحه اصلاح ماده 2 قانون تأمین منابع مالی پایدار برای سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی و راهکارهای بهبود کمی و کیفی تجهیزات و آموزش شهروندان تهرانی به تصویب رسید.

به گزارش نازک نارنجی ، زهرا صدر اعظم نوری ، رئیس کمیسیون بهداشت ، در 283مین جلسه شورای اسلامی شهر تهران و در جریان لایحه اصلاح ماده 2 مصوبه مالیات پایدار سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی و راهکارهای بهبود کمیت و کیفیت امکانات و آموزش شهروندان تهرانی محیط زیست و خدمات شهر گزارش کمیسیون مشترک را مطالعه می کنند.

نوری در مورد این تحقیق گفت: این تحقیق مربوط به تغییر قانون مربوط به امور مالی پایدار در سازمان آتش نشانی است. در سال 1995 ، شورا مصوبه ای را تصویب کرد که مطابق ماده 2 این مصوبه ، به شهرداری تهران اجازه می دهد از ابتدای سال 1996 هزینه خدمات ایمنی را به عنوان عوارض ایمنی دریافت کند. در متن ماده 2 این دستورالعمل ، گفت: این هزینه ها باید از کلیه واحدهای غیر مسکونی و ساختمانهای غیر مسکونی 12 طبقه بالاتر اخذ شود و 100٪ آنها توسط آتش نشانی تأمین شود.

وی ادامه داد: شهرداری تهران زیرساخت هایی را برای اجرای این دستور در سال های 1996 و 1997 فراهم نکرده است و این زیرساخت ها از سال 1998 فراهم شده است. شهرداری تهران درخواست کرد که تاریخ اجرای این دستور از سال 1996 به سال 1998 منتقل شود. تأیید شده توسط کمیسیون ، این پیشنهاد نیازی به تصویب نیست کمیسیون حقوقی عقیده دارد که این موضوع نیازی به تصویب شورا ندارد. با این حال ، در راستای بررسی کمیسیون بودجه و بهداشت و برنامه ریزی ، این امکان وجود دارد که پایه برای پیاده سازی از 96 به 98 تغییر یابد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از نقاط ضعف شورا این است که نظارت شدیدی بر اجرای مصوبات خود در شهرداری ندارد. این می توانست واکنش به شورا باشد.

در ادامه این جلسه علی عطا در قالب یک سوال گفت: میزان عوارض دریافتی چقدر است؟ در پاسخ به این خبر ، مهدی داوری ، مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران گفت: طی دو سال 96 و 97 که عملیاتی نشد ، این رقم 40 میلیارد تومان بود. برای اجرای این مصوبه باید به سیستم املاک و مستغلات متصل شویم ، زیرا ملاک محاسبه برای هر واحد متفاوت است و چون دسترسی نداریم ، نمی توانیم ملاک محاسبه و جریمه را محاسبه کنیم.

به گزارش نازک نارنجی ، سرانجام این لایحه با 16 رأی موافق به عضویت اعضای شورای شهر تصویب شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا