استان ها

ثبت بیش از ۱۷۰۰ زلزله در دو ماه پایانی سال ۹۹

به گفته محققان زمین شناسی ، بیشتر گسل های کشور در کوه های البرز و زاگرس مرکز است و در ژانویه و فوریه سال گذشته ، 1710 زمین لرزه ثبت شده است که بزرگترین آنها با بزرگای 5.5 ریشتر در کنگ در استان هرمزگان و 5.6 در سی سخت در استان کهگیلویه و بویراحمد.

تایید شده توسط نازک نارنجیایران به دلیل قرار گرفتن در کمربند لرزه ای “آلپ-هیمالیا” و منطقه برخورد صفحات اوراسیا-عربستان ، از نظر زمین شناسی فعال است ، در حدود 8٪ از زمین لرزه های جهان و حدود 17٪ از زمین لرزه های مهم جهان در دشت های ایران. . اتفاق می افتد بیشتر زمین لرزه ها در کمربندهای زاگرس ، البرز و کوپداغ رخ داده است و داده های تحقیق نشان می دهد مناطقی مانند حاشیه ایران مرکزی ، آذربایجان و دریای خزر از لرزه خیزی بالایی برخوردار هستند.

در مصاحبه ای با نازک نارنجی ، دکتر شهریار سلیمانی آزاد ، محقق زلزله ، سازمان زمین شناسی ایران و متخصص پالئوسیمولوژی – تکتونیک در کنار سازمان زمین شناسی ایران را تأسیس کرد. وی با اشاره به نقشه های زمین لرزه جهانی بر اساس داده های لرزه ای طی 120 سال گذشته ، اظهار داشت: این نقشه ها نشان می دهد که بیشتر زمین لرزه ها در برخی مناطق رخ داده است و ایران در یکی از مناطق لرزه نگاری جهان است و در ایران اتفاق افتاده است. عمدتا در مناطق خاص متمرکز شده است.

محقق زلزله گزارش داده است که منطقه ای به نام “کمربند کوهزایی آلپ-هیمالیا” در این سیاره وجود دارد: “این کمربند از کوه های آلپ تا هیمالیا بیش از 10 هزار کیلومتر فاصله دارد و مکانی است که بسیاری از صفحات تکتونیکی با هم برخورد می کنند.” یعنی بسیاری از قطعات شکسته پوسته نازک روی زمین را ایجاد می کنند و آزاد شدن انرژی از این پوسته نازک در اثر حرکت باعث می شود تا حدی این انرژی به صورت معیوب در لایه های زمین و زمین لرزه ظاهر شود.

وی گفت: “ایران از نظر خطر نسبی زلزله در موقعیت خطرناکی قرار دارد.” “اگر به داده های لرزه ای در ایران نگاه کنیم ، می بینیم که علاوه بر داده هایی که در 120 سال گذشته به زلزله های ایران کمک کرده است (مانند سایر مناطق لرزه ای).” زمین لرزه ها بسیار دور رخ داده اند. همچنین توسط مورخان ثبت شده است ، و این داده های تاریخی و لرزه ای هر دو تایید می کند که ایران در معرض خطر زمین لرزه است.

به گفته زمین شناسان ، هر منطقه ای که حتی یکبار هم زلزله ای مثر را تجربه کند ، بدون شک پتانسیل زمین لرزه های دیگر در آینده را دارد. تعیین تأثیر این زمین لرزه متناسب با خطر و آسیب پذیری در این مناطق مسئله اصلی است که متخصصان در سراسر جهان بر اساس تمرکز جمعیت و منابع اقتصادی مانند شهرها ، نیروگاه ها ، شبکه گازرسانی و غیره برای تخمین اندازه پتانسیل. زلزله آنها برای آینده و اینکه در نتیجه چه خسارتی می تواند بپردازند ، پرداخت می کنند. برای اینکه تا حد ممکن دقیق چنین برآوردی را انجام دهیم ، باید عواملی را که منجر به زلزله می شوند ، بدانیم که این گسل های مجاور هستند.

گسل های جانبی شکستگی هایی با فعالیت و حرکت جوانی در پوسته نازک زمین است ، به این معنی که زمین دارای بخش های “پوسته” ، “هسته” و “گوشته” است. گوشته ، که در زیر پوسته نازک زمین قرار دارد ، یک لایه ضخیم از بسیاری از مواد مذاب در هسته جامد زمین است. به دلیل فعل و انفعالات رادیواکتیو که در هسته و گوشته زمین اتفاق می افتد ، امواج گرمائی تشکیل می شود که باعث تشکیل و حرکت مواد مذاب و ذرات “همرفت” می شود. از آنجا که پوسته زمین نازک و شکننده است ، این امواج گرما باعث شکستن و شکسته شدن پوسته می شوند و این قطعات بزرگ پوسته شروع به حرکت از طریق مواد مذاب و امواج گرما می کنند و باعث تلاطم می شوند. در اعماق پوسته زمین و بلافاصله برای مدتی آزاد می شود ، و این علت تشکیل گسل ها و وقوع زمین لرزه است.

در ایران ، ما دو رشته کوه “البرز” و “زاگرس” داریم که پیامدهای همپوشانی و خطا هستند. در همین حال ، کوههای زاگرس در محل تلاقی شبه جزیره عربستان و اوراسیا شکل گرفتند و طی میلیون ها سال رشد کردند و بیشتر گسل های کشور در ناحیه این دو رشته کوه متمرکز شده است ، یعنی بسیاری از گسل های فعال ، بنیانگذار این دو رشته کوه است.

اشتباهات در ایران

دکتر. علی بیت اللهی ، رئیس مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی ، با محوریت گسل های ایران ، گفت که گسل های بلند مدت ، فعال و لرزه ای مهمترین منبع لرزه ای در ایران هستند. وی گفت: “طول گسل مربوط به بزرگی زمین لرزه است.” مدت زیادی که در ایران شناخته شده است ، طول برخی از آنها در برخی از ریشه ها بیش از 200 کیلومتر تخمین زده می شود.

به گفته وی ، بیشترین خطا اصلی ترین خطای “جوان زاگرس” به طول 1560 کیلومتر و پس از آن خطای “دورونه” به طول 1500 و پس از خطای “جبهه کوه” است که در تمام قسمت های آن دارای یک طول 1160 کیلومتر. طبق برآوردهای اولیه ، کل طول گسل های بلند ایران به بیش از 14000 کیلومتر رسیده است!

عناوین طولانی ترین خطای اجرای ایران به شرح زیر است:

ردیف عنوان اشتباه است
1 اشتباه اصلی زاگرس جوان
2 همه اشتباه است
3 اشتباه در جلوی کوه
4 گسل بالای زاگرس
5 گسل البرز شمالی
6 گناه خزر
7 گسل دهشیر
8 گسل مکران
9 خطای عمیق زاگرس
10 گسل کالمرد
11 گسل کوه سیاه
12 نایبند اشتباه است
13 بشاگرد اشتباه می کند
14 اتاق نشیمن روی پشت بام
15 گسل صلوان
16 از یک طرف اشتباه است
17 نارنجک اشتباه
18 گسل میامی
19 لهبری سل
20 اتاق رامهرمز
21 گسل شهربابک
22 گناه در حکم آباد
23 زر
24 گسل میناب
25 گسل بهاباد
26 زندگی در کوه
27 گسل نصرت کشکاک
28 گسل شمال تهران

به اشتباه به شهرهایی با جمعیت زیاد نزدیک است

برخی از خطاها در نزدیکی مراکز جمعیتی به شرح زیر است:

نام اشتباه است تعداد جمعیت تحت تأثیر
گسل شمال تهران جمعیت 8،693،706 نفر
گناه خزر جمعیت 1،881،087 نفر
گسل زاهدان جمعیت 587،730 نفر
گسل بالای زاگرس جمعیت 569،077 نفر
اتاق رامهرمز جمعیت 514،093 نفر
اشتباه اصلی زاگرس جوان جمعیت 408.949 نفر
همه اشتباه است جمعیت 371،088 نفر
خطای مطلق جمعیت 370،648 نفر
گسل البرز شمالی جمعیت 370،315 نفر
اشتباه در جلوی کوه جمعیت 29،149

شهرهای بزرگ با توجه به خطاها به شرح زیر است:

شهرها زندگی در مجله
مشهد در همسایگی گسل کشف رود و شاخه های جانبی آن
تبریز پیوند به گسل شمال تبریز
شیراز در همسایگی اشتباه سبز
یاسوج نزدیک کازرون اشتباه است
قم و کاشان پیوند به گناهان کاشان (قم-ظفره)
زنجان در محله زنجان اشتباه است
گفتن ، پیوند به خطای قزوین شمالی
بروجرد و دورود در محله دورود اشتباه است
ساوه در محله البرز اشتباه است
سمنان در محله شمالی سمنان ، عطاری اشتباه می کند
اوه در همسایگی ایذه اشتباه است
قوچان در همسایگی بینالود اشتباه است
جیرفت پیوند به خطای Jiroft-Delfa
مریوان پیوند به صحنه اشتباه

داده های آماری مربوط به زمین لرزه های ژانویه و فوریه 99

شبکه های لرزه نگاری مرکز لرزه نگاری کشور محل وقوع نزدیک به 918 زمین لرزه را در دسامبر 2016 ثبت و تعیین کردند. در این ماه 16 زمین لرزه با بزرگای بیش از 4.0 در مرکز لرزه نگاری ملی ثبت شده است که بیشترین آنها در 17 ژانویه با سرعت بوده است. از 5.5 در نزدیکی کنگ واقع در استان هرمزگان.

این زمین لرزه در دسامبر 2016 ایران و مناطق اطراف آن را لرزاند

در فوریه 2016 ، حدود 792 زمین لرزه رخ داده است که 18 زمین لرزه با بزرگای بیش از 4.0 ریشتر و بزرگترین زمین لرزه با بزرگای 5.6 ریشتر در حوالی سی سخت واقع در استان کهگیلویه و بویراحمد بوده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا