اجتماعی

ساعت زمین؛ توجه به جهان طبیعی

نازک نارنجی / خراسان رضوی ساعت زمین بزرگترین رویداد زیست محیطی در جهان است و میلیون ها نفر را در سراسر جهان درگیر می کند تا برای ایجاد تأثیر مثبت بر محیط زیست اقدام کنند. برای خاموش کردن چراغ ها به روشی نمادین انجام شده است ، اما ساعت زمین بیش از آن زمان است و زمان شروع یک تغییر بسیار بهتر در زمین و محافظت و بازیابی طبیعت و ایجاد تغییر نهایی است.

از سال 2007 ، این روز با هدف رسیدگی به بحران تغییرات آب و هوایی که ما تجربه می کنیم ، در آخرین شنبه مارس با حضور میلیون ها شرکت کننده در سراسر جهان جشن گرفته می شود. 27 مارس 2021 به عنوان روز ساعت زمین تعیین شده است ، چراغ ها به مدت یک ساعت در زمین خاموش شده و تغییرات آب و هوایی مورد توجه قرار گرفته و اکنون با گذشت بیش از یک دهه ، بحران آب و هوا همچنان تهدیدی برای تنوع زیستی و طبیعت است.

محققان اخیراً اهمیت موضوع تخریب محیط زیست را در روز زمین آزمایش کرده اند. مارکو لمبرتینی ، مدیر صندوق جهانی طبیعت (WWF) گفت: “حفاظت از محیط زیست مسئولیت اخلاقی ما است ، اما عدم وجود آن آسیب پذیری ما در برابر همه گیری ها را افزایش می دهد ، تغییرات آب و هوایی را تسریع می کند و امنیت غذایی ما را تهدید می کند.” »

به گفته محققان ، “اگر اکنون اقدامی انجام ندهیم ، می توانیم در آینده نه چندان دور با اثرات شدیدتری از بحران اقلیم روبرو شویم.” بنابراین بیایید یک ساعت به صدای سیاره گوش دهیم و ندای تغییر را بشنویم. در برخی از کشورها مانند امارات متحده عربی ساعت زمین فقط یک ساعت نیست بلکه تعهدی به یک سبک زندگی پایدار و سبز است و حتی کوچکترین مراحل مانند خاموش کردن چراغها نیز می تواند تأثیر بسزایی داشته باشد.

WWF اظهار داشت که افزایش تجارت جهانی ، مصرف و رشد جمعیت انسانی و همچنین پایداری شهرنشینی ، نقش مهمی در این زمینه دارد. ما طبیعت را سریعتر از آنکه بتواند بهبود یابد از دست می دهیم و اگر اقدامی فوری انجام نشود ، می توانیم از بسیاری بلایا مانند کمبود آب و غذا برای افزایش جمعیت جهان ، خسارات اقتصادی و انقراض گسترده جلوگیری کنیم. یک میلیون گونه انسان و سیاره غیرممکن است .

حوادث شدید آب و هوایی ، آتش سوزی های ویرانگر و شروع بیماری Covid-19 نشان می دهد که حفظ محیط زیست برای آینده ضروری است.

رویداد امسال ، مانند سال گذشته ، به دلیل همه گیری Covid-19 مجازی خواهد بود و مردم پشتیبانی خود را از این روز در شبکه های اجتماعی نشان می دهند.

کارشناسان معتقدند شما می توانید از هرجایی روی این رویداد تأثیر بگذارید و با توجه به خانه نشینی کرونا ، هنوز روش هایی برای مجازی و آنلاین وجود دارد ، بنابراین ما می توانیم این رویداد را از هرجای دنیا در مورد طبیعت و توجه جهانی به این مسائل و بخشی از کره زمین انجام دهیم .

در آینده ، سیستم های طبیعی برای همه افراد مهم خواهد بود ، و با این حال ، در 50 سال گذشته ، میزان تلفات زیست محیطی در جهان در تاریخ بشر بی سابقه بوده است. طبیعت نه تنها غذا ، آب ، هوای پاک و سایر خدمات با ارزش بیش از 125 تریلیون دلار در سال به ما ارائه می دهد ، بلکه همچنین یکی از مهمترین آنها در مقابله با تغییرات آب و هوا و یکی از سریعترین ، قدرتمندترین و مقرون به صرفه ترین راه حل ها است. به بحران آب باد می تواند محافظ محیط زیست باشد.

ساعت زمین با هدف آگاهی بخشی و ایجاد یک گفتگوی جهانی درباره حفاظت از محیط زیست نه تنها برای مقابله با بحران آب و هوا ، بلکه همچنین برای اطمینان از سلامتی ، شادی ، رفاه و حتی بقا است. هدف از ساعت جهانی سالیانه امسال تسریع در حرکت جهانی است تا به سرعت از طبیعت رو به زوال بازیابی کند.

ریشه ها

dailysabah.com

ecowatch.com

globenewswire.com

pna.gov.ph

Earthhour.org scout.org

wwf.ca

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا