استان ها

اسپری‌های آبگیریز و خودتمیزشونده چه ویژگی دارند؟/ پایان‌نامه‌ای که منجر به تولید 2 محصول نانو شد

برندگان پنجمین جشنواره فناوری نانو / 17 در مصاحبه با آنا توضیح داده شدند.

گروه استانی خبرگزاری آنا ، پنجمین جشنواره ملی فناوری نانو دانشگاه آزاد اسلامی در سال 1999 ، به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز ، طی سه روز برگزار و با اعلام اسامی افراد منتخب پایان یافت.

468 مقاله ، 26 پروژه تحقیقاتی ، 55 كتاب تألیف شده و ترجمه شده ، 96 محقق برجسته ، 30 مقاله و مقاله ، 49 اختراع ، 182 پیش تولید ، 16 واحد فناوری و 4 شركت دانش بنیان از جمله آثار ارسالی در این جشنواره است.

واحد دستیار فناوری Nanozist (باتیس Nanozist) با یک محصول اسپری خود تمیز برای استفاده از سطوح مختلف اشیا از دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادبود امام خمینی (ره) ، شهرری ، به سرپرستی سوزان صمدی ، در بخش بالای واحد فناوری قرار دارد. .


بیشتر بخوانید:

حذف آلودگی های آب با نانو فتوکاتالیست ها

ساختار جدید فن آوری “اتومات های سلولی کوانتومی” را معرفی می کند

بستری برای معرفی کالاهای ساخت داخل آماده کنید


به همین مناسبت ، خبرنگار خبرگزاری آنا در مورد جزئیات محصول اسپری خود تمیز کننده برای استفاده از اشیا levels در سطوح مختلف در واحد فناوری دستیار نانو (Batis Nanozist) و فعالیت علمی صمدی ، عضو هیئت علمی صحبت کرد واحد یادبود امام خمینی (ره) در شهرری. می توانیم بخوانیم.

آنا: ابتدا واحد فناوری و زمینه آن را توصیف کنید.

صمدی: فناوری اصلی Batis Nanosist در سال 1397 با هدف تولید و تجاری سازی ترکیبات نانو سنتتیک قابل استفاده در صنایع مختلف کار خود را آغاز کرد و اولین محصولی به نام اسپری تمیز کننده سطح آبگریز را ایجاد کرد.

پس از آن ، این هسته موفق به ساخت یک سلول خود تمیز کننده آبگریز شفاف بر اساس تیتانیا شد و در سال 1398 به یک واحد فناوری ارتقا یافت. در سال 1399 ، این واحد فناوری با قضاوت سازمان تحقیقات علمی و صنعتی کشور ، سلول خود تمیز شونده آبگریز شفاف مستقر در تیتانیا را با موفقیت به ثبت رساند و اکنون تأیید علمی را نیز بدست آورده است که البته در مرحله داوری است. .

با توجه به ثبت شرکت Nanosist Helper در سال 1399 من و “دکتر علی پارسا” ، شریک زندگی من در این پروژه ، نام این واحد فناوری به “Nanozist Helper” تغییر یافت.

آنا: فعالیت خود را از چه سالی شروع کردید و در طول مسیر به چه دستاوردهایی رسیده اید و به چه دستاوردهایی رسیده اید؟

صمدی: فعالیت علمی من در رابطه با مبحث خود تمیزکاری (خود تمیز کردن) در سال 2007 با پروژه پایان نامه (رساله دکتری) آغاز شد و متعاقباً تا سال 1397 در پروژه های مختلف دانشجویی تعریف شد. از آن زمان ، این فعالیت همچنان ادامه دارد شکل هسته و پیامدهای واحد فناوری. طی دو سال گذشته ، با کمک همکارم ، دو محصول ایجاد کرده و به صورت اسپری نمایش داده ایم.

آنا: در مورد این محصول توضیح می دهید؟

صمدی: محصول اسپری آبگریز با اسپری بر روی سطوح مختلف مانند شیشه ، سنگ ، سرامیک و آجر ، باعث ایجاد یک پوشش شفاف آبگریز می شود.

منظورتون از آبگریزی چیست؟

صمدی: آبگریز به معنای چرخش و جدا شدن قطرات آب از سطح و تشکیل گویچه های کوچک است ، به این معنی که سطوح مجاور نانوپوش مرطوب نیستند. به عنوان مثال ، اگر بشقابی چرب شده و آب روی آن ریخته شود ، آب جذب نمی شود و مانند یک کروی خراب می شود. اما اگر در همان ظرف با مایع ظرفشویی شسته شود ، آب مانند گذشته نیست.

محصول دیگر ما “سلول خود تمیز شونده آبگریز مبتنی بر تیتانیا” است که برای اولین بار در یک روش جدید ، دارای دو خاصیت آبگریز و خود تمیز کننده است. در این سنتز ، سل شفاف و کریستالی از تیتانیا ساخته می شود که می توان آن را روی سطوح مختلف از جمله شیشه ، سرامیک ، آجر و سنگ پاشید و یک فیلم شفاف بر روی سطوح ساخت.

آنا: و چگونه کار می کند؟

صمدی: فعالیت فوتوکاتالیستی فیلم شفاف به دلیل ترکیب تیتانیوم دوپ شده با یونهای نیتروژن و فلوئور است (برای فعالیت فوتوکاتالیستی محدوده قابل مشاهده). سطح فعلی از ایجاد لکه هایی در سطح جلوگیری می کند که باعث رطوبت می شوند.

تحقیقات مختلفی برای تهیه ، استفاده و ساخت پوششهای خود تمیز کننده و خود تمیز از ترکیبات محدود و خاص انجام شده است و گزارش های متعددی منتشر شده است که نشان می دهد استفاده از این پوشش ها در هر موقعیت و مکانی امکان پذیر نیست . .

آنا: چرا؟

صمدی: زیرا این پوشش ها پس از تهیه به روش سل-ژل یا محلول محدودیت هایی دارند.

آنا: این محدودیت ها را توضیح دهید.

صمدی: محدودیت این پوشش ها این است که پوشش باید روی سطح مورد نظر خط تولید قرار گیرد و برای شکل گیری نهایی پوشش ، سطح پوشش باید در یک دوره زمانی خاص دارای دمای بالا باشد ، در بعضی موارد برای تقویت پوشش فشار لازم است. این در داخل است که به نوبه خود استفاده در خارج از خط تولید را محدود می کند. علاوه بر این ، فیلم ساخته شده از پوشش در بسیاری از موارد شفاف نیست و مهمتر از همه ، در پوشش های شفاف حاصل از پاشش ، فقط یک خاصیت آبگریز دارد.

بیشتر اجزای خود تمیز کننده تیتانیا برای تبدیل TiO2 بدون وزن به فاز بلوری آناتاز به عملیات حرارتی نیاز دارند. این امر استفاده از پوشش روی لایه هایی را که می توانند در برابر گرمای چند صد درجه سانتیگراد مقاومت کنند ، محدود می کند. با پخت مجدد قسمت پوشش ، امکان استفاده از آن به کارخانه و خط تولید محدود می شود.

آنا: آیا برای استفاده از این پوشش برای تمیز کردن ، باید هر ساعت تمیز شود؟

صمدی: بله، تأکید می کنم که خواص تمیز کردن یا تمیز کردن به این معنی نیست که سطوح نیازی به تمیز کردن ندارند. با این حال ، شکاف بین تمیز کردن سطح و دست زدن به افزایش پایداری سطوح ، که برای برخی از مکان های خاص مانند عتیقه جات ، مجسمه ها و نمادهای شهری ، ساختمان های شیشه ای بلند در مراکز شهر و اتوبوس های شهری و بین شهری ، قطارهای بین شهری ، تابلوهای راهنما و علائم و رانندگی خیلی مهم است.

آنا: ویژگی ها و مزایای این محصول را توضیح می دهد.

صمدی: ساختن یک سلول شفاف پس از پاشیدن بر روی سطوح مختلف ، به ویژه شیشه ، باعث ایجاد یک فیلم شفاف می شود ، در معرض فیلم شفافی که همان خصوصیات آبگریز و فوتوکاتالیستی را نشان می دهد ، سلول شفاف با روشی ساده و نسبتاً ارزان تهیه می شود. آن را سریع نگه دارید و شرایط ذخیره سازی و استفاده آسان از محصول نهایی برای کاربر ظاهر خوب است.

آنا: کاربردهای این محصول با جزئیات بیشتری توضیح داده شده است.

صمدی: سطح پنجره ها و چراغ های وسایل نقلیه (اتومبیل ، اتوبوس و قطار) را می توان با این لوله شفاف پوشانده و روی آنها فیلم شفافی ساخت.

در ساختمانهای بلند ، پس از تمیز کردن شیشه ، می توان این شیشه خود تمیز را برای ماندگاری تمیز روی شیشه پاشید (ساخته شده به روشهای خاص).

با استفاده از این محصول می توان برج های نیروگاهی را که در مجاورت گرد و غبار قرار دارند ، در فواصل زمانی مشخص پاشید ، تا از اتلاف برق و آسیب ناشی از آنها جلوگیری شود.

تابلوهای راهنما ، چراغ راهنمایی ، چشمه ها ، گاردریل ها و تابلوهای راهنما که در مناطقی با شرایط آب و هوایی مختلف قرار دارند و از طرق مختلف آلوده هستند ، بسته به اهمیت آنها می توانند با این عامل خود تمیز کننده پوشانده شوند و برای مدت طولانی تری تمیز بمانند. و وضوح خود را حفظ کنید.

حفاظت و نگهداری از آثار باستانی و بناهای تاریخی پس از بازسازی و مرمت می تواند با این پارچه خود تمیز شونده انجام شود و دیوارهای خارجی مناطق قدیمی شهر مجاور محیط خارجی با این خود تمیزکاری پوشانده شود.

آنا: زمینه فعالیت و نوع محصول و خدمات در واحد فناوری شما چیست؟

صمدی: ساخت و تجاری سازی ترکیبات نانوسیستم با قابلیت استفاده در صنایع مختلف ، زمینه فعالیت و کلاس محصول واحد فناوری “نانوسیستم یاور”.

آنا: آیا واحد فناوری کمک کننده علوم نانو دلیلی دارد که دانشگاه را به عنوان درآمد غیر شهروند ببیند؟ و آیا دانشگاه نقشی در فعالیت شما دارد؟

صمدی: هنوز صبر نکنید اما این تلاش برای اغوای مشتری و درآمدزایی است. به جرات می توان گفت که بدون حمایت دانشگاه و روشنگری “دکتر سعید قاضی مغربی” رئیس دانشگاه ، فعالیت نمی تواند تا حدی گسترش یابد و به عنوان یک پروژه دانشجویی باقی خواهد ماند.

آنا: تأثیر بحران تاج در کار شما چیست و آیا محصولات یا خدماتی دارید که به تاج توجه کند؟

صمدی: متأسفانه ، بحران کرونا و ممنوعیت سفر ، ما را از آزمایشگاه برای حدود هشت ماه دور کرد. اما اکنون تقریباً دو ماه ، با امضای قرارداد جدید با مرکز توسعه واحدهای فناوری دانشگاه آزاد اسلامی ، واحد یادگار امام (ره) شهرری ، ما بار دیگر وارد آزمایشگاه شده و تحقیقات را با شما بسیار قدرتمند آغاز کرده ایم . و اشتیاق

آنا: شما در پنجمین جشنواره فناوری نانو در دانشگاه آزاد اسلامی شرکت می کنید. نظر شما در مورد این جشنواره مجازی چیست؟

صمدی: ادامه جشنواره تقریباً کار دشواری است. جشنواره فناوری نانو با نتایج خوبی برگزار شد. مباحث ارائه شده در کارگاه به عنوان کارگاه بسیار خوب و کاربردی است. به طور کلی ، من از تلاش برگزار کنندگان جشنواره قدردانی می کنم.

آنا: و حرف آخر ….

صمدی: تحقیقات علمی تنها راه پیشرفت کشور است و حمایت مالی و تجهیزات برای پیشبرد این هدف اجتناب ناپذیر است. من از مقامات می خواهم که از محققان بسیاری از خانواده های دانشگاه آزاد اسلامی حمایت کنند تا حتی بیشتر شاهد پیشرفت های زیادی در توسعه و تحقیقات باشیم.

انتهای پیام / 4117/4062 /

دکمه بازگشت به بالا