علمی و پزشکی

ویتامین C و آنچه به واسطه مصرف روزانه آن رخ می‌دهد

اعلامیه:

ویتامین C که به آن اسید اسکوربیک نیز گفته می شود ، به طور طبیعی در بعضی غذاها یافت می شود ، به برخی غذاها اضافه می شود و همچنین می تواند به عنوان مکمل غذایی مورد استفاده قرار گیرد. اما آیا می دانید با مصرف روزانه ویتامین C بدن انسان چه اتفاقی می افتد؟

دارن مارینیس در مرکز پزشکی اینشتین در فیلادلفیا ، ویتامین C برای هر رژیم غذایی ضروری است و دانستن تأثیرات مصرف روزانه این ماده مغذی در بدن بسیار مهم است. ویتامین C در بدن ساخته نمی شود اما به طور طبیعی در بسیاری از غذاها وجود دارد. بنابراین ، برای تأمین نیازهای بدن خود ، باید ویتامین C را از رژیم غذایی خود دریافت کنید. منابع خوب ویتامین C شامل مرکبات ، فلفل ، جوانه بروم ، گوجه فرنگی ، طالبی ، سیب زمینی ، توت فرنگی و اسفناج است. برخی افراد نیز می خواهند با مصرف مکمل ها این ماده مغذی را دریافت کنند.

در مرحله بعدی ، ما بیشتر در مورد آنچه که بدن به دلیل مصرف روزانه ویتامین C رخ می دهد ، یاد خواهیم گرفت.

ویتامین C به بهبود زخم کمک می کند
ویتامین C یکی از اجزای اصلی بافت همبند است و در ترمیم زخم نقش دارد.

ویتامین C دارای قدرت آنتی اکسیدان است
ویتامین C پاک ، یک آنتی اکسیدان قوی است ، به این معنی که می تواند در جلوگیری از آسیب سلول موثر باشد. در نتیجه ، ویتامین C می تواند به جلوگیری از مشکلات سلامتی ناشی از استرس اکسیداتیو کمک کند.

ویتامین C تولید کلاژن را بهبود می بخشد
ویتامین C ماده اصلی در تولید کلاژن است. به همین دلیل ویتامین C ماده اصلی بسیاری از محصولات مراقبت از پوست است.

ویتامین C می تواند به جلوگیری از سرطان کمک کند
طبق انستیتوی ملی بهداشت آمریکا ، چندین مطالعه نشان داده است که ویتامین C می تواند به جلوگیری از سرطان کمک کند. مطالعات مختلف ارتباط بین دریافت ویتامین C و کاهش خطر سرطان ریه ها ، پستان ، روده بزرگ یا راست روده ، معده ، دهان ، حنجره و مری را نشان داده است.

ویتامین C به بهبود سلامت قلب کمک می کند
طبق موسسه ملی بهداشت ایالات متحده ، برخی شواهد نشان می دهد که ویتامین C می تواند به جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی کمک کند. یک مطالعه بزرگ روی بیش از 85000 زن نشان داد که مصرف ویتامین C ، هم به عنوان رژیم غذایی و هم به عنوان مکمل ، خطر بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد. برخی مطالعات توانایی این ویتامین را در کاهش خطر سکته مغزی نشان داده اند.

ویتامین C می تواند به جلوگیری از کاهش بینایی کمک کند
انستیتوی ملی بهداشت ایالات متحده شواهدی را ارائه می دهد که ویتامین C می تواند به جلوگیری و حتی درمان دژنراسیون ماکولا و آب مروارید مربوط به سن کمک کند ، این دو دلیل اصلی کاهش بینایی در افراد مسن است.

ویتامین C می تواند از بروز اسکوربوت جلوگیری کند
طبق انستیتوی ملی بهداشت ایالات متحده ، کمبود ویتامین C می تواند منجر به اسکوربوت شود. این بیماری در کشورهای پیشرفته نادر است. علائم اسکوربوت در عرض یک ماه از کمبود ویتامین C ظاهر می شود. اولین علائم خستگی ، حالت تهوع و التهاب لثه است. در صورت عدم درمان ، اسکوربوت می تواند بدتر شود ، از جمله افسردگی ، تورم و خونریزی لثه و پوسیدگی و از بین رفتن دندان ها. در صورت عدم درمان ، بیماری می تواند کشنده باشد.

ویتامین C به درمان سرماخوردگی کمک می کند
ویتامین C شناخته شده است که باعث بهبود سیستم ایمنی بدن انسان می شود. با این حال ، انستیتوی ملی بهداشت ایالات متحده اشاره کرده است که ویتامین C ممکن است در پیشگیری از سرماخوردگی آنطور که مردم فکر می کنند موثر نباشد. اما به نظر می رسد این ماده غذایی به کاهش مدت زمان سرماخوردگی کمک می کند. همچنین ، این ویتامین می تواند شدت علائم را کاهش دهد ، که ممکن است مربوط به اثر آنتی هیستامین دوزهای بالای ویتامین C باشد.

ویتامین C می تواند باعث ناراحتی معده شود
در مواردی که ویتامین C مسمومیت را کاهش می دهد و در نتیجه ، مصرف زیاد آن عوارض جانبی جدی ایجاد نمی کند اما می تواند باعث مشکلات گوارشی مانند سرگیجه ، حالت تهوع و درد شکم شود.

ویتامین C می تواند باعث ایجاد سنگ کلیه شود
برخی شواهد متناقض و بحث برانگیز وجود دارد که نشان می دهد مقادیر بالای ویتامین C می تواند باعث آزاد شدن اگزالات و اسید اوریک در ادرار شود ، که می تواند منجر به تشکیل سنگ کلیه شود.

ویتامین C به جلوگیری از کمبود آهن کمک می کند
ویتامین C به بدن در جذب آهن کمک می کند. یک مطالعه نشان داد که فقط 100 میلی گرم ویتامین C 67٪ جذب آهن را افزایش می دهد.

دکمه بازگشت به بالا