عمومی

عملیات «وعده صادق» ؛ بررسی ابعاد تسلیحاتی نظامی

عملیات بی نظیر و هوشمندانه ایران علیه اسراییل در پی اقدام تروریستی آنها در حمله به کنسولگری ایران در سوریه ، دارای ابعاد گوناگون سیاسی نظامی اقتصادی منطقه ای و حتی جهانی است که بایستی تمام ابعاد آن با در نظر گرفتن همه رویکردها در اندیشکده‌ها  و اتاق فکرهای کشور مورد بررسی دقیق کارشناسی  قرار گرفته و با آنالیز دقیق این شرایط ، رویکرد  صحیح کشور در ادامه مسیر  تهیه شده و در اختیار کارگزارن در رده های مختلف اعم از نظامی ، سیاسی اجتماعی و اقتصادی قرار داده شود.

به گزارش نازک نارنجی، پایگاه تحلیلی الف با این مقدمه نوشت: در نوشتار پیش رو ابعاد تسلیحاتی و نظامی این عملیات مورد واکاوی قرار خواهد گرفت.

در عملیات وعده صادق ایران برای حمله به اهدافی در اسراییل، سه نوع از پرتابه‌های خود را مورد استفاده قرار داد.

۱- موشک‌ها بالستیک   

۲- موشک‌های کروز

۳- پهپادهای انتحاری

در مقابل اسراییل برای دفع حملات ایران همه دارایی پدافند هوایی چند لایه خود به علاوه مشارکت مستقیم آمریکا و انگلیس و فرانسه را مورد استفاده قرار داد. لایه‌های پدافندی اسراییل بدین شرح می‌باشند:

۱ – سیستم دفاع موشکی ختس ( پیکان )

 ۲- فلاخن داوود  

 ۳- گنبد آهنین

به همراه سامانه‌های پاتریوت و  «تاد» آمریکا که در اسراییل مستقر هستند.

سیستم موشکی ختس مامور مقابله با موشک‌های بالستیک در ارتفاع بالا و فراتر از جو، فلاخن داوود مامور مقابله با موشک‌های بالستیک و کروز در ارتفاع پایین‌تر ( لایه بعدی) و گنبد آهنین جهت مقابله با پرتابه‌های کوتاه برد و پهپادها  ( لایه آخر )  می‌باشند. پاتریوت جهت مقابله با جنگنده‌ها ( برخی مدلهای بهینه‌سازی در جهت مقابله با موشک‌ها نیز وجود دارد ) و تاد اختصاصا جهت مقابله با موشک‌ها توسعه یافته است.

این‌ها به طور اختصار لایه‌های پدافندی اسراییل را تشکیل می‌دهند که علی رغم صرف ده‌ها میلیارد دلار هزینه و کمک‌های میلیاردی آمریکا جهت توسعه و تولید آنها، نتوانستند جلوی بخشی از موشک‌های ایران را بگیرند.

اما حال باید ببینیم موفق‌ترین موشک‌های ایرانی که توانستند همه این لایه‌های پدافندی با همراهی سه کشور غربی به همراه اردن را رد کرده و به اهدافشان اصابت نمایند کدام موشک‌ها بوده‌اند.

موشک‌های بالستیک ایرانی در حالت کلی به دو بخش عمده تقسیم می‌شوند :

۱ – موشک‌های بالستیک کلاسیک

۲ – موشک‌های هایپر سونیک 

موشک‌های بالستیک شامل خانواده موشک‌های شهاب، خرمشهر، عماد، خیبر شکن و …
و موشک‌های هایپر سونیک شامل موشک‌های فتاح می‌باشند.
هنوز به طور رسمی از جانب ایران نوع و مدل موشک‌های شلیک شده اعلام نشده اما به نظر می‌رسد عمده موشک‌هایی که موفق به عبور از سپر دفاعی دشمن شده و به اهداف خود اصابت کرده‌اند یا موشک‌های جدید خیبر شکن هستند و یا موشک‌های هایپر سونیک.
یکی از جالب‌ترین تصاویر لحظه اصابت موشک ایرانی که توسط دوربین‌ها شکار شده تصویری است که موشک قبل از اصابت نهایی به هدف و جهت منحرف کردن موشک‌های رهگیر تغییر جهت ناگهانی داده و به اصطلاح جا خالی داده و با موفقیت به هدف خود اصابت می‌نماید. 
 این مانور نشان می‌دهد که موشک مورد نظر به احتمال زیاد خیبر شکن و یا موشک هایپر سونیک فتاح باشد.

موشک‌های هایپر سونیک از این جهت بسیار مهم و موثر هستند که به دلیل سرعت بالای خود ( ۵ تا ۲۵ برابر سرعت صوت) عملا و حداقل در حال حاضر تقریبا هیچ سامانه پدافندی نمی‌تواند با آن مقابله نماید.

مسلما وقتی موشک‌های هایپر سونیک به همراه موشک‌های بالستیک، کروز و پهپادها مورد استفاده قرار گیرند به طوری که آن موشک‌ها و پهپادها نقش طعمه و اشباع سامانه‌های پدافندی داشته باشند، نرخ اصابت موفق موشک‌های هایپرسونیک بیش از پیش خواهد بود.
همان کاری که به نظر می‌رسد در حمله به اسراییل ازاین تاکتیک استفاده شده است.

با نگاهی به عملیات تنبیهی ایران علیه اسراییل همچنین نوع و نرخ اصابت موشک‌ها به اهداف می‌توان این گونه نتیجه گرفت که دنیای آینده موشک‌ها متعلق به موشک‌های هایپر سونیک است و ایران بایستی عمده سرمایه گذاری خود در بخش موشکی را به تولید و توسعه این گونه موشک‌ها اختصاص دهد.

با توجه به تعداد زیاد موشک بالستیک که هم اکنون ایران در اختیار دارد منطقی‌ترین و اصولی‌ترین کار چرخش به سمت تولید و توسعه موشک‌های هایپر سونیک می‌باشد به گونه‌ای که در یک بازه زمانی مشخص تعداد مورد نیاز از این موشک‌ها نیز تولید شده و دست ایران در این مورد نیز کاملا پر باشد.

 حال بپردازیم به بحث پدافندی و دفاع هوایی  کشور و اینکه با چه  چالش‌هایی در صورت حمله دشمن مواجه خواهد شد :
در بخش پدافندی  کشورمان به ترتیب با تهدید حمله توسط هواپیماهای جنگنده بمب افکن ( بویژه پنهانکار)، موشک‌های کروز،  پهپادها و در نهایت موشک‌های بالستیک مواجه خواهد بود.

مسئولین نظامی کشور بایستی با توجه به نوع تهدیدها لایه‌های پدافندی مورد نیاز جهت مقابله با هر کدام از این تهدیدات  آن هم در بالاترین سطح خود چه از نظر فناوری و چه از نظر تعداد سامانه‌ها را مد نظر قرار دهند.
در عین حال این نکته مهم قابل ذکر است که بهترین وسیله پدافندی علیه هواپیماهای متجاوز دشمن ( که اولین لایه تهدید هوایی علیه کشورمان خواهند بود )، علاوه بر انواع سیستم‌های پدافندی زمین به هوا، هواپیماهای جنگنده رهگیرمی باشند.

در این راستا تلاش مضاعف مسئولین کشور جهت فشار به روسیه برای تحویل جنگنده‌های بسیار پیشرفته  سوخو۳۵ که می‌تواند نقش بسیار پر رنگی در تقویت سیستم  پدافندی و حفاظت بهتر از آسمان کشور ایفا نمایند کاملا ضروری می‌باشد. 

با توجه به حمایت‌های بی‌دریغ ایران از روسیه، تحویل هر چه زودتر این جنگنده‌ها  بویژه با توجه به شرایط پیش رو حداقل توقعی است که از آنها می‌رود.

همچنین مسلح کردن جنگنده‌های کوچک و کم خرجی مانند اف ۵، صاعقه و کوثر به موشک‌های مناسب جهت گشت زنی و مقابله با پهپادها، موشک‌های کروز وپرتابه‌های هواسرشلیک شده از هواپیماهای دشمن، می‌تواند نقش بسیار مهمی در تقویت دفاع هوایی کشور داشته باشد.

در بخش پدافند زمین به هوا  تولید سامانه‌های پیشرفته راداری به همراه تولید  سامانه‌های موشکی که دارای کنیسترهایی با تعداد زیاد موشک باشد بسیار حائز اهمیت می‌باشد، بویژه در لایه آخر پدافندی، موشک‌های برد کوتاه  و متوسط با سرعت بسیار بالا و دارای ویژگی ابرمانورپذیری با بیشترین تعداد موجود در جعبه، آماده برای شلیک و مقابله با پرتابه‌های پر تعداد دشمن ( کنیسترهایی با تعداد ۲۰ موشک و بیشتر ).

تاکید زیاد بر فناوری بالا در ساخت رادارهای رهگیر وهمچنین افزایش تعداد موشک‌های پیشرفته موجود در هر کنیستر به جهت توان مقابله با تعداد زیاد پرتابه‌های دشمن وعدم اشباع سامانه در برابر تعدد تهدیدات می‌باشد.

به هر حال با توجه به خوی تجاوزگری رژیم صهیونیستی، دفاع هوایی کشور بایستی همواره و با استفاده از بالاترین فناوری‌ها در اوج آمادگی به سر برده و بدانیم همانگونه که در حمله به اسراییل با پیشرفته‌ترین سامانه‌های پدافندی غربی مواجه شدیم، در صورت حمله اسراییل به ایران نیز سامانه‌های پدافندی ما با پیشرفته‌ترین سامانه‌های آفندی غربی مقابله خواهند کرد.

به طور قطع و یقین کارشناسان زبده نظامی و فنی  ما  در اولین ساعات بعد از حمله  بی سابقه ایران به اسراییل، تجزیه و تحلیل خود را از نقاط ضعف و قوت سامانه‌های خودی و دشمن آغاز کرده‌اند. 

با آنالیز دقیق تمام موارد به دور از هر گونه هیجان زدگی و تعصب و با کشف نقاط ضعف و قوت طرفین علاوه بر اینکه دید روشنی از عملیات تهاجمی بعدی ( در صورت لزوم ) خواهیم داشت  درعین حال نکات فنی و کاربردی طرف مقابل در موضع پدافندی را به خوبی آموخته و با مهندسی معکوس در راستای بهبود دفاع هوایی کشور از آن استفاده خواهیم نمود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا