بین الملل

تحلیلگران اسرائیلی: کارت قرمز گرفتیم

گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین نازک نارنجی؛ «تصمیم دادگاه لاهه یک کارت قرمز برای اسرائیل بود و پیامدهای این تصمیم سال‌ها با ما همراه خواهد بود؛ باید منتظر تبعات زیادی بر اسرائیل و رهبران سیاسی و نظامی آن باشیم»، این اظهارات قاضی بازنشسته دیوان عالی اسرائیل حنان ملزر است. 

ملزر در گفت‌وگو با شبکه ۱۲ تلویزیون اسرائیل درباره رای دادگاه لاهه توضیح داد که «اسرائیل در آینده باید مراقب همه چیز در ارتباط با فلسطینی‌ها باشد؛ ماهیت این رای آن است که اسرائیل نمی‌تواند هر کاری در نوار غزه، کرانه باختری رود اردن یا حتی درباره ادامه جنگ و نبردهای خشونت‌آمیز انجام دهد».

فشار و ناراحتی نمایندگان اسرائیل در دادگاه لاهه

قضات لاهه بعدازظهر روز گذشته جمعه در بیانیه‌ای اعلام کردند که «دادگاه امروز رای خود را در مورد امکان اعمال تدابیر فوری علیه اسرائیل در پی اتهامات آفریقای جنوبی مبنی بر نسل‌کشی در جنگ علیه غزه صادر خواهد کرد».

 

این دادگاه در پایان جلسه خود به اسرائیل دستور داد تا «تمامی ظرفیت‌هایش» را برای جلوگیری از خونریزی بیشتر در غزه، در راستای اجرای تعهدات کنوانسیون پیشگیری و مجازات جنایت نسل‌کشی به کار گیرد؛ دادگاه در حکم صادره خود خواستار آزادی فوری همه اسرا شد.

حمایت از فلسطین در مقابل مقر دادگاه لاهه

کارشناس حقوق بین الملل ایلان بامباخ هم در این برنامه تلویزیونی ضمن اعلام موافقت با تحلیل ملرز، تصریح کرد که تصمیم اولیه دادگاه لاهه حاکی از «شکست و عدم قبول روایت اسرائیل در مورد جنگ، و در مقابل پذیرش و پیروزی روایت فلسطینی» است.

باومباخ با تاکید بر اینکه «اسرائیل جایگاهش را در مجامع حقوقی و قضایی بین‌المللی از دست داده» خاطرنشان می‌کند که حالا تل‌‌آویو باید ثابت کند که مرتکب هیچ جنایت جنگی نمی‌شود و اقدامات نظامی‌اش در نوار غزه ناقض قوانین بین‌المللی نیست؛ با توجه به ادامه جنگ، این موضوع اسرائیل را در برابر آزمایش قرار داد.

پایان پیام/م

 
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

بخش مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با روشی زنده و غوطه‌ور در جزئیات. با تمرکز بر رویدادهای جهانی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع، به شما نقشه‌ای دقیق از رویدادهای روز ارائه می‌دهم. با استفاده از شیوه‌های نوین گزارشگری، اطلاعات جذابی را برای شما فراهم می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا