اجتماعی

این اختلالات در آقایان باعث زایمان زودرس در بانوان می شود!

این اختلالات در آقایان باعث زایمان زودرس در بانوان می شود!

بر اساس یافته های جدید محققان موسسه کارولینسکا، علاوه بر سلامت روان مادران، سابقه اختلالات روان پزشکی در پدران نیز بر خطر زایمان زودرس تاثیرگذار است. نتایج این تحقیق، برای اولین بار نشان داد: خطر تولد زودرس در نوزادانی که پدر، مادر یا هردو والد آنها سابقه تشخیص روان پزشکی دارند، بیشتر است.

به گزارش خبرگزاری نازک نارنجی؛ زایمان زودرس، با پیامدهای منفی متعددی برای سلامتی نوزادان همراه است. این نوزادان، عموماً در معرض خطر ناتوانی های ذهنی و جسمی هستند. با اینکه امروزه پیشرفتهای بسیاری در رابطه با مراقبت از نوزادان زودرس صورت گرفته ‌است ولی از شیوع زایمان زودرس کاسته نشده ‌است.

محققان از خطر این پیشامد در زنان با سابقه اختلال روان پزشکی، آگاه بودند اما اطلاعات زیادی در رابطه با این خطر در نوزادانی که پدران آنها سابقه تشخیص روان پزشکی دارند، در دسترس نبود.

تیم تحقیقاتی، داده‌ های مربوط به تمام نوزادانی که بین سال ‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۶ در سوئد، متولد شده بودند را تجزیه و تحلیل کرد. علاوه بر این، محققان سابقه تشخیص ‌های روان پزشکی در والدین این فرزندان را نیز بررسی کردند. در میان ۵/۱ میلیون تولد ثبت شده، ۱۵ درصد از نوزادان از والدین با سابقه اختلال روان پزشکی، متولد شده بودند.

سابقه ابتلا به اختلالات روان پزشکی در پدران و مادران، به ترتیب با ۳/۶ درصد و ۳/۷ درصد افزایش در خطر زایمان زودرس مرتبط بود. علاوه بر این، محققان دریافتند که خطر تولد زودرس در نوزادانی که هم پدر و هم مادر آنها به حداقل یک اختلال روان پزشکی مبتلا بودند، ۸.۳ درصد بود.

 یافته های تحقیقاتی این مطالعه از طریق مجله PLOS Medicine قابل دسترسی هستند.

انتهای پیام/


آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

گروه تحریریه مقالات اجتماعی

تحلیل‌گر مسائل اجتماعی با تجربه در بررسی نگرش‌ها و اعتقادات عمومی در جامعه.
دکمه بازگشت به بالا