ورزشی

تاکید بر افزایش فعالیت دیپلماسی پارلمانی ایران و ترکیه برای رشد اقتصادی

این اقدام در دیدار رئیس مجلس ترکیه با قالیباف انجام شد.

در دیدار رئیس مجلس ترکیه با قالیباف بر افزایش فعالیت دیپلماسی پارلمانی برای رشد اقتصادی تاکید شد.

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری آنا، رئیس مجلس ترکیه امروز (دوشنبه 28 دی ماه) با دکتر دکتر اینجانب دیداری دوجانبه داشت. محمدباقر قالیباف در حاشیه مجمع عمومی مجالس آسیایی. در این دیدار رئیس شورای اسلامی کشور ضمن تشکر از مهمان نوازی پارلمان ترکیه و برگزاری موفق این نشست، گفت: خوشحالیم که این حساسیت در بین سران کشورهای آسیایی برای همکاری در زمینه های مختلف ایجاد شده است. از جمله محیط زیست.”

قالیباف تاکید کرد: روابط ایران و ترکیه بهتر شده است اما نباید در این سطح مستقر شویم و این روابط را در این سطح نگه داریم و بیش از پیش می توانیم روابط دو کشور را در ابعاد مختلف افزایش دهیم و ایران علاقه مند است. افزایش روابط با ترکیه در ابعاد مختلف.

رئیس شورای اسلامی گفت: نگاه یکجانبه‌گرایانه آمریکا و متحدانش در منطقه و اتفاقات اخیر در برخی کشورهای همسایه، ثابت می‌کند که قدرت‌های خارجی در کشورهای منطقه مداخله می‌کنند.

همچنین مصطفی شنتوپ در این دیدار با تاکید بر اشتراکات تاریخی و فرهنگی فراوان ایران و ترکیه خاطرنشان کرد: در دنیایی که امنیت در خطر است و چالش هایی در منطقه شکل گرفته است، اهمیت روابط دوجانبه و سه جانبه اهمیت پیدا کرده است.

رئیس مجلس ترکیه ادامه داد: روابط ایران و ترکیه در سطح ملی و پارلمانی تقویت شده است و ما از این رابطه استقبال می کنیم. تهران در سال گذشته میزبان هفتمین نشست ایران و ترکیه بود که منجر به افزایش همکاری‌ها در حوزه‌های گردشگری، کشاورزی، تجاری و اقتصادی شد.

وی با بیان اینکه مجالس در افزایش آگاهی کشورها نقش دارند، از گروه دوستی پارلمانی ایران برای سفر مجدد به ترکیه دعوت کرد و گفت: این سفرها نباید محدود به گروه های دوستی پارلمانی باشد، بلکه کمیته های ویژه و سایر نمایندگان نیز باید بازدید کنند. .

شنتوپ با اشاره به نشست سه جانبه ترکیه، آذربایجان و ایران گفت: این نشست سه جانبه برای اولین بار در ترکیه برگزار شد که بسیار مهم است.

وی تاکید کرد: شما مواضع ما را در قبال تحریم های یکجانبه آمریکا می دانید، ما و رئیس جمهور همواره مواضع خود را اعلام کرده ایم و خواهان ادامه مذاکرات برجام و رفع تحریم ها هستیم.

رئیس مجلس ترکیه با بیان اینکه دیپلماسی پارلمانی به روند رشد اقتصادی کمک می کند، گفت: امیدواریم حجم مبادلات تجاری دوجانبه تهران و آنکارا که به دلیل ویروس کرونا و تحریم ها کاهش یافته است، افزایش یابد. در سال 2022 شاهد افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور هستیم که می تواند خوب باشد. ترکیه سومین شریک تجاری ایران است و به دلیل اشتراکات فراوان افزایش حجم مبادلات تجاری ضروری است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا