عمومی

تمسخر چهره‌های محبوب در رسانه ملی

رفتار جدید تلویزیون که این روزها دوباره در فضای مجازی داغ شده، کدورت جدیدی را به همراه داشته است. این قسمت از هرج و مرج مربوط به اظهار نظر مجریان یا کارشناسانی است که در برنامه های مختلف حاضر می شوند و با چهره های معروف شوخی های اشتباهی می کنند که طرفداران آنها را آزار می دهد.

به گزارش نازک نارنجی شرق وی ادامه داد: در تازه ترین حادثه یحیی گل محمدی سرمربی پرسپولیس و علی دایی اسطوره فوتبال ایران برای مدت کوتاهی هدف قرار گرفتند که اولین داستان مربوط به یکی از برنامه های تهیه شده در شبکه پنج است. برای شب یلدا یکی از حاضران در برنامه اسم و فامیل از کلمه “یحیی پلاستیکی” برای چیزهایی با حرف “ی” برای خبرسازی استفاده کرد که بسیاری این سخنان او را به بی احترامی و تمسخر سرمربی پرسپولیس متهم کردند. مربی و درخواست احترام برای یحیی با حمایت از وی.نکته جالب در این زمینه مربوط به زمانی است که علاوه بر هواداران و بازیکنان پرسپولیس، بسیاری از هواداران، بازیکنان و پیشکسوتان باشگاه استقلال نیز حمایت عمومی خود را از این تیم نشان دادند. سرمربی پرسپولیس و برای پخش آن اظهارات به تلویزیون شتافت، هرچند شایعه شده بود یحیی برو محمدی برای شکایت از مجری برنامه مذکور، سرمربی سرخ پوشان تهران اعلام کرد که واکنش مردم در این اتفاق کاملا واضح است و وی قصد شکایتی ندارد.

عواقب آن توهین آشکار در شرایطی همچنان ادامه دارد که دیروز مجری برنامه شبکه ایفاق اظهارات جنجالی تری را درباره علی دایی کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال ایران مطرح کرد. او درباره علی دایی جملات عجیب و تمسخر آمیزی گفت: او را قهرمان نمی دانند، خدا قد بلندی به آنها داده و هر که پاس می دهد، توپ به سرش می خورد و می رود داخل دروازه، این ها قهرمان ما نیستند! قوه قضائیه و نهادهای امنیتی نباید این افراد را ممنوع الخروج کنند تا بروند و کشور کمی پاک شود.»

صرف نظر از توهینی که در این برنامه به علی دایی شده، نادیده گرفتن اهداف ملی علی دایی که مشهورترین چهره فوتبال ایران در جهان است، بی انصافی است. کارشناس شوخی که چنین جملاتی را می گوید حتماً خودش را فراموش کرده و زمان افتخار علی دایی با طحال پاره و سر شکسته تیم ملی ایران را فراموش کرده است.. جالب اینجاست که با وجود نگاه منفی کاربران فضای مجازی به چنین رویه ای ظاهرا مسئولان تلویزیون هیچ قصدی برای جلوگیری از تکرار چنین اتفاقاتی ندارند. چیزهایی که باعث می شود خیلی ها سیاست های تلویزیون را به افراد مشهور نقد کنند و آن را «آرزو» بگذارند و این روزها دوباره جریان خاصی را خوشحال کنند. این اتفاقات در حالی رخ داد که انتظار می رفت با تغییراتی که در مدیریت صداوسیما رخ داد، چنین روش هایی تغییر قابل توجهی داشته باشد، اما برنامه های اخیر خلاف این ماجرا را نشان می دهد.

در گذشته توهین هایی به فوتبالیست ها و تیم ها در تلویزیون می شد اما بیشتر آن ها برگرفته از آهنگ های قرمز و آبی بود. این بدان معنی بود که مجریان با تمایل رنگی سعی کردند برای رقیب بخوانند که جنجالی شد. به عنوان مثال و برای روشن شدن این قسمت می توان به ماجرای قهرمانی پرسپولیس در یکی دو فصل پیش در لیگ برتر بازگردید که یکی از مجریان قهرمانی پرسپولیس را زیر سوال برد و آن را به مسعود سلطانی فر، وزیر در لیگ برتر ربط داد. ورزش آن زمان و می‌گفت که پرسپولیس یک قهرمانی از «بابا مسعود» دارد. در آن زمان عبدالرضا امیراحمدی در بخش ورزش برنامه صبحگاهی شبکه یک سیما، شایعه ای را که هواداران استقلال در آن زمان معتقد بودند (پرسپولیس را وزارت ورزش قهرمان کرد) با عنوان نمونه برجسته کرد. او به شوخی در این باره گفت: با سلامی خاص به همه پدران، در تابستان قدیم پدران به تاجران محل می گفتند که پسرم کار کن و آخر ماه این پدر به اوستا پول می دهد تا به بچه اش بده تا بچه فکر کنه داره کار میکنه.یا بعضی باباها جایزه میخرن و به مدرسه میدن تا جلوی صف بچه هاشونو تشویق کنن حالا کی جایزه گرفت؟…هشتگ…بابا مسعود.. و دست همه پدران و بزرگان درد نکنه.»

در مقابل او لوگوی باشگاه استقلال توسط یکی دیگر از مجریان تلویزیون مورد تمسخر قرار گرفت و حلقه های موجود در این لوگو ابزاری برای تمسخر بازیکنان استقلال شد. داستان آن مربوط به اتفاقات شبکه سه است. در واقع این یکی از بستگان حسین کلهر، یکی دیگر از مجریان جوان شبکه سه بود که در پخش زنده به تمسخر آرم استقلالی ها پرداخت. رفتار کلهر به شدت خشم استقلالی ها را برانگیخت که با واکنش تند آنها همراه شد و از مسئولان صداوسیما خواستند اجازه حضور او در برنامه دیگری را ندهند. واریا غفوری کاپیتان سابق باشگاه استقلال نیز در واکنش به صحبت های عجیب مجری مطلبی منتشر کرد و از تلویزیون انتقاد کرد. داستانی که نوید محمدزاده بازیگر مطرح سینمای ایران در آن زمان دوباره منتشر شد. وریا در بخشی از ماجرا به صداوسیما حمله کرد و نوشت: صداوسیما سازمانی است که متاسفانه مدت هاست مخاطبان زیادی را از دست داده و شاهد کاهش مخاطبان آن هستیم. در این سازمان به وضوح می توان حضور افرادی را مشاهده کرد که هنوز از نظر هوش و درک به بلوغ نرسیده اند; اگر بتوانند در مقام مجری برنامه ای در خور شأن مردم ایران را مدیریت کنند چه.

اگرچه در این دو مورد بعدا مجریان مجبور شدند از بازیکنان و هواداران دو تیم پایتخت عذرخواهی کنند، اما به نظر می رسد این رویکرد اخیرا تغییر کرده و پس از توهین به یحیی گل محمدی و علی دایی، هیچ کدام از این برنامه ها قصد ندارند. خود را نشان نمی دهد که عمدا شایعه چنین حوادثی در فضای مجازی داغ شده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا