فرهنگ و هنر

ضرورت اقتدا به اسوه‌های مدیریتی دوران دفاع مقدس

یکی از اتفاقات بزرگی که نزدیک به سه هزار شبانه روز به طول انجامید و جمعیت میلیونی که از استان های مختلف کشور و گروه های سنی مختلف به تناوب جابه جا شدند و در این فضا قرار گرفتند و نقش آفرینی کردند، هشت سالگی است. دفاع از کشور ما

به گزارش نازک نارنجی، سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی فرمانده دلیر لشکر 41 ثارالله در دوران دفاع مقدس که پس از جنگ تا زمان شهادت فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را نیز برعهده داشت، در 5 تیرماه، فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را بر عهده داشت. 2018 یکی از خانواده های شهدای غرب. استان تهران ضمن اشاره به نقش انکارناپذیر دوست و همکار شهیدش؛ محمدابراهیم همت، رهبری مقتدر عملیات و مدیریت هوشمند نظامی لشکر 27 محمد رسول الله (ص) به تشریح ضرورت تقلید از شیوه های مدیریتی دوران دفاع مقدس برای برون رفت از مشکلات اداری کشور در کشور پرداخت. . وضعیت بحرانی کنونی که به مناسبت سالگرد شهادت ایشان منتشر شده است:

یکی از اتفاقات بزرگی که نزدیک به سه هزار شبانه روز به طول انجامید و جمعیت میلیونی که از استان های مختلف کشور و گروه های سنی مختلف به تناوب جابجا شدند و در این فضا قرار گرفتند و نقش آفرینی کردند، این دفاع هشت ساله است. کشور ما

در چنین فضایی که مملو از حضور افراد مختلف است. اولین عامل تأثیرگذار در روند حوادث آینده، محیط مدیریت جنگ است.

وقتی در مورد مدیریت محیط جنگ گفتم; خواهش می کنم نگذارید افکارتان به سراغ کسانی مثل من یا خواهر و برادرهایی که در آن زمان مانده اند برود. بلکه ذهن خود را به شهدایی بیاورید که اکنون در عالم معنا هستند; اعمال و رفتار ما را زیر نظر دارند. حواس خود را به شهدای همت، خرازی، باکری، متوسلیان، زین الدین و دیگر شهدا متمرکز کنید.

مثلاً در همین ارتش 27 تهران، فرماندهان زیادی مثل شهدا هستند: رضا چراغی، سعید سلیمانی، سعید مهتدی، عباس کریمی و دستواره. یا حاج احمد متوسلیان; او یکی از رهبران بزرگ جنگ بود.

اگر جامعه ای بخواهد زیبا باشد، اولین عاملی که در پیشرفت و تربیت آن جامعه تاثیر دارد، مدیران آن جامعه هستند. اگر افکار و رفتار مدیر؛ هم از نظر بیان و هم در عمل با اصولی که او به آن اعتقاد دارد همخوانی دارد و قطعاً این رفتار بر روی دیگران تأثیر می گذارد. مثلا؛ اگر به نوعی بیایید و به شرکت خود بگویید که من به حرف های حریم خصوصی خود عمل نکردم، باید بدانید که صحبت های من تأثیری بر جان ودل و ذهن مخاطب ندارد.

اگر به نحوه مدیریت ارتش تحت امر شهید همت نگاه کنید. می بینید که بدون اغراق از همه نیروهایش در تمام خصوصیات آموزشی بالاتر است. به عبارت دیگر از همه نیروهایش در اجرای موازین دینی سختگیرتر است. در تاریکی مشکلات؛ همت بیشتر مسئولیت را برعهده خود گرفت.

در مجموعه اصول و قواعد نظامی در کشور خودمان و حتی در جنگ های معروف کلاسیک و غیرکلاسیک جهان; ما یک تعریف داریم و آن این است که اگر فردی در سطح بالایی مانند فرمانده یک ارتش مسئولیت دارد، این فرد باید فاصله ایمنی مناسبی را بین خود و در میدان جنگ و خطر حفظ کند. اما همت اینطور نبود… یادم می آید که همت عملیات را در اولین خاکریز نه چندان دور از نیروهای رزمنده رهبری می کرد. از همه، اگر همت و امثال همت در دلها جاودانه باشند. به خاطر این ظلم و ستم متحمل شدند.

منبع:

بابایی، گلعلی، کوهستان آتش، تهران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، نشر بیست و هفتم بعثت، چاپ اول 1398، صفحات 767، 768.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا