اجتماعی

توسعه متوازن شهر قم در گرو توجه به بافت فرسوده و مرکزیت حرم‌ مطهر

نازک نارنجی/قم مدیرکل راه و شهرسازی استان قم گفت: پراکندگی و توسعه متوازن شهر قم در گرو توجه ویژه به ویرانه ها و بافت مرکزی شهر با رویکرد به حرم مطهر حضرت معصومه (س) است. ) و در این راستا ارائه سیاست های تشویقی از جمله افزایش طبقات، تسهیلات ارزان قیمت و با سود کم در دستور کار قرار گیرد.

محمد صادقی روز چهارشنبه 16 دی ماه در قم اظهار داشت: یکی از سیاست های مهم در حوزه ساخت و ساز مسکن توجه ویژه به بافت فقیرانه و فرسوده شهر است که از عدم تعادل و توسعه ضعیف شهرک و متعاقب آن جلوگیری می کند. آسیب به جامعه

وی افزود: با وجود زیرساخت های شهری و جمعیت، زندگی اجتماعی بهتری ایجاد می کند و دیگر شاهد مهاجرت ساکنان بومی به حاشیه شهر نخواهیم بود.

صادقی به نوع و شکل واحدهای احداثی طرح نهضت ملی در استان قم اشاره کرد و گفت: پس از بررسی های کارشناسی در سطح وزارتخانه ذیربط و استان و پس از جمع بندی نهایی، ساخت واحدهای مسکن آنلاین آغاز شد. در قالب آپارتمان های مصوب در شهر قم و غیره در شهرهای استان خانه ها به صورت ویلایی ساخته می شود.

وی درباره مبنای این نوع تصمیم گیری توضیح داد: اساساً هزینه ساخت واحدها در قالب ویلا و آپارتمان نسبتاً یکسان است اما با توجه به آماده سازی و تامین زیرساخت های ساخت ویلا که وجود دارد. افزایش دو و نیم تا سه برابری. ما با این واقعیت روبرو هستیم که ساخت 70 هزار واحد مسکونی از نظر ارزش ریالی و زمانی در شهر قم مقرون به صرفه نیست.

به گفته مدیرکل راه و شهرسازی استان قم، ساخت 70 هزار واحد مسکونی در قالب ویلا، شهرسازی به تمام معناست که در مدت زمان کوتاه کاری غیر ممکن تلقی می شود. وجوه موجود .

صادقی به مصوبه الحاقی شورای عالی شهرسازی و معماری کشور اشاره کرد و گفت: بر اساس دستورالعمل ها و مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری کشور که یک مصوبه قانونی، قانون گذاری و تصمیم گیری است. ساخت 560 هکتار واحد مانند پردیس های موجود به صورت آپارتمانی انجام می شود.

صادقی با اشاره به ساخت 32 هزار واحد مسکونی در 560 هکتار زمین در پردیسان قم تصریح کرد: در طراحی این واحدها و بلوک ها به کرامت انسانی و تسهیل زندگی اجتماعی توجه ویژه ای شد.

وی در این خصوص گفت: در زمینی به مساحت 560 هکتار، بلوک ها به صورت 5 طبقه شمعی و هر طبقه 4 واحد پیش بینی شده است. همچنین در این طرح دیوار و درهای ورودی مشترک وجود ندارد و بین بلوک ها فضای مناسب و وسیعی وجود دارد و حداقل عرض خیابان ها 16 متر است.

وی بیان کرد: متراژ واحدهای پروژه 560 هکتاری بین 70 تا 115 متر در قالب واحدهای یک، دو و سه خوابه طراحی شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی قم گفت: ساخت 5600 واحد مسکونی در پردیسان هم اکنون آغاز شده است و ساخت 560 هکتار زمین که اخیرا آغاز شده است در روزهای آینده ادامه خواهد داشت.

به گفته صادقی، تعداد حدود 25 هزار متقاضی با وجود تایید پایان ودیعه هنوز پیامک دریافت نکرده اند که تامین زمین برای این دسته از متقاضیان نیز در دستور کار است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم در پایان خاطرنشان کرد: ملاک متقاضیان تمامی پروژه ها هزینه ساخت است که ممکن است با افزایش متقاضیان قیمت ها و نوسانات و تورم افزایش یابد، البته برنامه ریزی برای افزایش بدهی. محدودیت توسط دولت انجام می شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا