استان ها

مشکلاتی که وارد نکردن برند خارجی دارو‌های روانپزشکی ایجاد می‌کند

آنا را بخوانید؛

سخنگوی وزارت بهداشت در سایت خود اعلام کرد که واردات برندهای خارجی داروهای روانپزشکی در اولویت نیست و این در حالی است که برخی پزشکان داروسازی می گویند برخی بیماران هنگام تعویض قرص با حساسیت شدید مواجه می شوند.

گروه جامعه خبرگزاری آنا، زهرا اردشیری: پدرام پاک آیین، سخنگوی وزارت بهداشت در توییتی به عدم اولویت واردات برندهای خارجی این داروها اشاره کرد.

خبرنگار آنا در گزارشی میدانی از چند متصدی داروخانه درباره کمبود داروهای روانپزشکی سوال کرد. مشخص است که داروهای روانپزشکی ایرانی کاملاً در دسترس هستند، اما مارک های خارجی که گاه پزشک اصرار به مصرف این نوع قرص ها دارد محدود است. این در حالی است که یک پزشک داروساز می گوید: برخی بیماران نسبت به تغییر برند داروی خود حساسیت نشان می دهند و مجبور به مصرف داروهای معمول می شوند. در حال حاضر داروهای خارجی در دسترس نیستند. اما نمی توان اعتراف کرد که داروهای ایرانی به خصوص در زمینه روانپزشکی خوب عمل نمی کنند. گاهی پزشک اصرار دارد که برای بیمارش داروی خارجی مصرف کند.

**واردات برندهای خارجی در اولویت نیست

در توییت پدرام پاکاین آمده است: دسترسی به اکثر داروهای اعصاب و روان ثابت است و مشکل کمبود مواد اولیه برخی از آنها به زودی حل خواهد شد. اما برخی از متقاضیان برندهای خارجی را ترجیح می دهند که به دلیل سیاست حمایت از تولید داخلی، واردات آنها در اولویت نیست.

به نظر می رسد این توییت در پاسخ به نامه انجمن علمی روانپزشکان است که مدتی پیش با امضای مجید صادقی، رئیس انجمن علمی روانپزشکان ایران خطاب به رئیس جمهور منتشر شد.

در قسمتی از این نامه که مربوط به کمبود داروهای روانپزشکی است، اشاره شده است که مشکل نامه و جمعیت کثیری از هموطنان عزیز که باید درمان با این داروها را شروع یا ادامه دهند، از مشکلات شدید رنج می برند. اگرچه تذکرات مکرر انجمن علمی روانپزشکان ایران به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان غذا و داروی این وزارتخانه گاهی منجر به کاهش یا رفع موقت برخی از نواقص می شد، اما در نهایت متاسفانه ما شاهد فراز و نشیب دسترسی مردم به دارو باشیم که قطع مصرف آنها و حتی تغییر اجتناب ناپذیر یکی از آنها می تواند عواقب بدی داشته باشد.

بسیاری از افراد مبتلا به اختلالات روانپزشکی برای حفظ سلامت روان خود هر روز به مقدار معینی دارو نیاز دارند که این ترکیب موثر پس از مدت ها بررسی و پیگیری متخصصان به دست می آید و در این شرایط روانپزشکان در ایران هر روز با مراجعینی مواجه می شوند که به دلیل اینکه در بازار دارویی که استفاده می کنند وجود ندارد یا دارویی که در داروخانه به آنها تحویل داده می شود کافی نیست، آنها در خطر بازگشت به علائم جدی بیماری هستند. همچنین روانپزشکان اغلب با مراجعینی مواجه می شوند که علیرغم سلامت فعلی و دسترسی به داروهای لازم، به دلیل بی ثباتی دسترسی به دارو و ترس از مواجهه مجدد با بیماری، همواره نگران پایان دوره دسترسی هستند. این موضوع دغدغه مشترک بسیاری از خانواده های این بیماران در کشور است.

از آنجایی که نامه رسمی انجمن و پیگیری های مکرر غیررسمی توسط مسئولین محترم وزارت بهداشت از تعداد این مشکلات کاسته نشده و امید روشنی به روند و عملکرد فعلی وجود ندارد، از جنابعالی تقاضا می شود تشخیص و رفع فرمایید. . علل این بیماری در اسرع وقت.

با توجه به اینکه داروهای روانپزشکی همه برندهای مصرف کننده اهمیت فوق العاده ای برای مصرف بیماران دارند و بی اثر بودن آنها مشکلات عجیبی را به همراه دارد، بهتر است سازمان غذا و دارو این حد را بداند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا