ورزشی

بصیرت ولایی و فاطمی

یادداشت دریافتی؛

واقعه فدک و فریاد هتک حریم امامت و ولایت و سرانجام سکوت سیاسی حضرت فاطمه زهرا(س) پس از اتمام دعوای مردم، همگی بیانگر «بینش فاطمی» بود.

گروه استانی خبرگزاری آنا; نگاه شیعیان به حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها بیشتر آمیزه ای از نگاه عاطفی و معنوی است. آی تی قداست او به قدری عمیق است که هر حق طلبی را متاثر می کند و همین امر باعث می شود کمتر به مقام رهبری او در عرصه های شخصیتی، اداری، ولایتی، سیاسی و… توجه شود و اهمیت در این امر بسیار است. مقام معظم رهبری از کلام امام رضی الله عنه می فرمایند: «همانطور که امام بزرگوار فرمودند که اگر فاطمه زهرا علیهاالسلام هنوز انسان بود، پیغمبر داشت. [این] سخنی نادر است، سخن بزرگی است و این کلمه را نمی شنود مگر از زبان شخصی چون امام بزرگوار که عالم و قاضی و شما عارف است. اما او آن را گفت. این فاطمه زهرا است. به عبارت دیگر، رهبر به تمام معنا، مانند یک پیامبر، مانند یک راهنمای عمومی مردم، به این اندازه و به این اندازه زهرا اطهر، زن جوانی که نشان می دهد; این زن اسلام است.» (1394/12/29)

اگر فهم را نوعی ایمان قلبی و شناخت حقیقت اموری بدانیم که ملکه باطن انسان می شود; این درک در حد کمال این زن که حداکثر 18 سال داشت وجود داشت و پیامبر (ص) او را «ام ابیها» نامیدند. شخصیتی منحصر به فرد که در دوران کودکی نقش شگفت انگیزی در زندگی پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) داشت تا جایی که او را «سیدةالنساء العالمین» نامید، زنی که در کنار معنویت و روحیه عالی مرجعیت عرفانی، در اوج حکمت و تحلیل مسائل و دیدگاه های سیاسی و اجتماعی است

اوج فعالیت و عظمت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در مبارزات سیاسی ایشان و در پاسداری از حریم امامت و ولایت متبلور شد، ولایتی که حضرت فاطمه زهرا تمام جان و دل بر آن گذاشت، قابل حفظ است. این. حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها به راستی شهید راه ولایت و امامت بود.

شاید بتوان برخی از زنان را الگوهای فردی و شخصیت های عالی انسانی نامید. اما حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها علاوه بر اینکه الگوی شخصی بود، دارای شخصیت سیاسی و اجتماعی بزرگی بود; شخصیتی که ولایتمداری او را در رتبه بالایی قرار داد.

از نقش او در حمایت از ولی زمان حضرت علی (علیه السلام) و ولایت او می گویند; به گونه ای که حتی حضرت علی (علیه السلام) فاطمه (سلام الله علیها) را منبع الهام خود می دانستند; انگیزه ای که آنها را به حرکت در می آورد ذره برای جسم مستقیم او خیلی بیشتر از این به جنگ پرداخت، زیرا ظاهراً حضرت علی (علیه السلام) خطاب به رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) و در مقابل قبر آن حضرت فرمود: «یا رسول الله! فاطمه، صبرم فرو رفت و توان و توان خود را از دست دادم و بعد از این همیشه غمگین بودم و شب ها را بیدار می گذراندم».

این عبارت بیانگر نقش بسیار مهم حضرت صدیقه در زندگی و شخصیت امام علی (علیه السلام) است که با ایمان و صبر فراوان در فقدان این بانوی عزیز و عزیز، درد و رنج فراوانی را متحمل شد و موجب آسایش از دست رفته خود شد. زندگی

دفاع از حضرت علی (ع)، یادآوری واقعه غدیر خم و روشنگری های فراوان در این زمینه، روشنگری انتقادات مردمی که حمایت چندانی از امام (ع) ندارند، واقعه فدک و فریاد ناقضان حرمت امامت و ولايت و سرانجام سكوت سياسي ايشان پس از پايان نزاع با مردم، همگي، فهمي كه بهترين نام آن «فاطميه تفاهم» است، چنان كه از امام حسن عسكري (عليه السلام) نقل شده است كه: حجت خدا بر مردم و مادر ما فاطمه (علیها السلام) حجت خدا بر ماست است». و امام مهدی رضی الله عنه فرجه الشریف نیز در تقیه شریف می فرماید: «دختر رسول الله برای من دختری مناسب است».

حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها با استفاده از کلام امام خمینی(ره) هر چند مقام اجرایی مانند نبوت و امامت ندارند; اما در سنین پایین به تمام مقام‌های معنوی ممکن برای انسان رسیده‌اند، چنان‌که امام خمینی (ره) می‌فرمایند: «همه ابعاد برای یک زن فکر می‌کردند و برای یک انسان قبلاً فکر می‌کردند و به فاطمه نشان داده می‌شد. زهرا (س) . [او] او یک زن معمولی نبود… او یک موجود الهی بود که به شکل یک انسان در جهان ظاهر شد. در عوض وجود الهی جبروتی به صورت زن ظاهر شد… تمام وجود کاملی که مرد در زن تصور و تصور می کند همه در این زن است…»

همه اینها نشان می دهد که حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها علاوه بر توجه به زندگی شخصی و تربیت انسان های خوب و بزرگ متحول، در چارچوب مسائل سیاسی و اجتماعی بوده و همواره حافظ حق و حقیقت است. به طوری که خطبه نورانی او در مسجد النبی به شهرت همگان رسید و به همین دلیل بزرگان او را نمونه و الگوی عالم می دانستند. الگویی مورد تایید خداوند متعال و هدایت انسان در راه کمال.

در واقع او توسط پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم و حضرت خدیجه سلام الله علیها تربیت شد و به عنوان بهترین زن مسلمان شناخته شد تا الگوی خوبی برای زنان و مردان امروزی باشد. زیرا در عرصه های مختلف زندگی، ایمان و بندگی، عدالت و شجاعت، احساس مسئولیت، درایت و سیاست و … پیشتاز زمانه هستند و پیروی از چنین الگویی می تواند انسان را در مشکلات سخت زندگی یاری دهد و اینکه . پس هیچ کس نمی تواند آن را توصیف کند هیچ جمله ای جز جمله معروف “فاطمه فاطمه است” کار نمی کند.

علیرضا بیابانورد، عضو هیئت علمی و معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا