فرهنگ و هنر

دستمزدهای میلیاردی مجریان در جام جهانی ۲۰۲۲ صحت دارد؟

یکی از مجریان تلویزیون ادعای مطرح شده در رویداد اخیر جام جهانی 2022 مبنی بر پرداخت میلیاردها دلار به برخی مجریان تلویزیون را دور از ذهن ندانست و به این ترتیب اسپانسر را راه حلی برای پرداخت اینها دانست. حقوق

به گزارش نازک نارنجی، آنچه مسلم است مجریان برنامه های ویژه نسبت به برنامه هایی که در دوره ای خاص اجرا می کنند، ارقام چشمگیرتری به دست می آورند. حتی میهمانان و کارشناسان این برنامه ها با پیشنهادهایی متفاوت از شرایط معمول روبرو هستند.

دلیل نحوه تخصیص دستمزدها این است که برای جلب رضایت مجریان برای پذیرش تولید یک برنامه ویژه، رقابت فشرده ای صورت می گیرد و مجری حاضر به ساخت برنامه های بلند مدت و نفس گیر برای یک برنامه نیست. ماهانه برای چند ساعت در روز با حقوق معمول برای تلویزیون راه حلی جز افزایش حقوق با کمک اسپانسرها وجود ندارد.

اما واقعاً حقوق مجریان تلویزیون و رادیو بر چه اساسی تعیین می شود؟ آیا برای این تعداد سقف و کف وجود دارد و آیا کسی بر این دستمزدها نظارت دارد؟ بیشترین و کمترین مبلغ دریافتی چقدر است؟ دستمزد مجریان ویژه برنامه چقدر است؟ و چرا اینقدر تفاوت بین اجرای رادیو و تلویزیون وجود دارد؟

حقوق بالا به اسپانسر برمی گردد

رسول مجیدی یکی از مجریان ویژه جام جهانی تلویزیون مسئول جام بیست و دوم شبکه ورزش در واکنش به گمانه زنی ها مبنی بر پرداخت میلیاردها دلار به برخی مجریان جام جهانی می گوید: در مجموع حقوق ها خیلی پایینه.. حداقل من از اطرافیانم اینطور میبینم. در شبکه ورزش بحث دستمزدهای میلیاردی مطرح نیست. شاید چنین خبری را شنیده باشیم اما اگر درست باشد یکی از دلایل دستمزد بالا اسپانسر است.

صداوسیما به هیچکس میلیاردی پرداخت نخواهد کرد

وی با بیان اینکه صداوسیما به هیچکس پول میلیاردی نمی دهد، در عین حال تصریح کرد: اسپانسرینگ نقش بسیار مهمی در ساخت برنامه دارد وگرنه صداوسیما به هیچکس پول میلیاردی نمی دهد. حتی اگر آن شخص مهران مدیری باشد. صداوسیما این پول را به مهران نداده بلکه اسپانسر آن بوده است. پس بحث خوب بودن یا نبودن برنامه نیست. اگر اسپانسر 10 برابر پرداخت کند، نمایندگان 10 برابر یا حداقل پنج برابر می گیرند. من اعداد را نمی دانم، اما در مورد حقوق میلیاردها دلار شنیده ام، اما هرگز از کسی حقیقت را نپرسیده ام.

بالاترین حقوق جواد جاده است

مجری شبکه ورزش سیما با اشاره به دستمزد مجریان شبکه ورزش سیما به ویژه برنامه جام جهانی یادآور می شود: به گفته تهیه کننده برنامه «جام 22» و با توجه به تجربه اجرایی وی، بالاترین میزانی است که حقوق باید به جواد خیانی داده شود که من نمی خواهم بیش از 100 میلیون باشد و این دستمزد با توجه به توانایی اسپانسر پرداخت می شود. بنابراین بدون اسپانسر دستمزد مجری بسیار کم است. اما آنچه می شنویم تفاوت فاحش دستمزد بین مروجین برنامه های جام جهانی است. مثلاً شاید کل بودجه ما در شبکه ورزش سیما با یک برنامه در سه شبکه یکسان نباشد. اما در هر صورت معادله قوی این ماجرا به اسپانسر برمی گردد که در پرداخت این دستمزدها تاثیرگذار است. اگر پخش زنده بازی ها را داشته باشیم، شاید شرایط تغییر کند. ما اسپانسر بهتری داریم و حقوق بیشتری دریافت می کنیم. اگر اسپانسر ببیند ما پخش زنده نداریم قبول نمی کند. من مخالف این نیستم. چون شاید روزی ما هم مثل آنها حقوق بگیریم.

مجیدی درباره اختلاف دستمزد بسیار زیاد می گوید: از آنجایی که خود سازمان صدا و سیما درگیر این ماجرا نیست، مجری جوان و پیشکسوت برای آن در اولویت نیست. آنچه اهمیت دارد این است که برنامه چقدر درآمد دارد که ممکن است غیر منطقی نباشد.

حقوق میلیاردی مجریان جام جهانی 2022 واقعی است؟
ویژه برنامه شبکه ورزش جام 22

تجربه اجرای ویژه برنامه جام جهانی

این مجری تلویزیون درباره تجربه خود به عنوان مجری در ویژه برنامه جام جهانی 2022 قطر گفت: در ابتدا که در سازمان صدا و سیما کار می کردم روزنامه نگار متخصص بودم. اجرای این برنامه بر عهده پیمان یوسفی و مزدک میرزایی است. البته آن زمان مجری نبودم. در دو سال بعد یعنی 1397 همکاری من با سازمان صدا و سیما بیشتر شد، آنجا ماندم و مجری شدم. یک فصل برنامه «شب های فوتبالی» را اجرا کردم. در آخرین جام جهانی آقای. خبانی مجری است و من به همراه محمد میر قسمت اخبار این برنامه را بر عهده داریم. برنامه «لازت فوتبال» را بر عهده دارم. اما در جام جهانی 2022 مجری ویژه برنامه ای خواهم بود که در محیط های مختلف اجتماعی پخش می شود.

نتوانستیم مهمان دعوت کنیم

وی درباره تجربه ساخت ویژه برنامه فوتبال در موقعیت های مختلف اجتماعی گفت: بهانه های زیادی در زمینه دعوت از مهمان داریم. فضای مجازی هم در آتش است. خیلی وقت ها همیشه اخبار را از فضای مجازی دنبال می کنیم اما در این شرایط کامل نیست. اما به نظر من در همه این شرایط برنامه خوبی است. با توجه به اینکه اکثر شبکه ها در جام جهانی 2022 برنامه دارند قطعا رقابتی وجود خواهد داشت و کار را برای ما سخت می کند. البته شبکه ورزش بازی ها را به صورت زنده پخش نمی کند و به همین دلیل بیشتر به جنبه تحلیلی مسابقات می پردازد. با این حال، ابزار اصلی پخش زنده بازی ها است که ما آن را نداریم. با همه اینها پیام های زیادی دارم که مشخصاً از شبکه سه فوتبال می بینند، اما بین نیمه تا پایان بازی، بازی را از شبکه ورزش سیما دنبال می کنند.

به دلیل کمبود اینترنت چیزهای ما پخش نشد

این مجری که برنامه «لازت فوتبال» را مدیریت می کند، درباره ایجاد چیزهای ویژه برای برنامه جام جهانی و سختی های آن بدون اینترنت می گوید: حضور ما در برنامه «لازت فوتبال» اینترنتی; زیرا ما اکثر تصاویر خود را از بازی های خارجی از طریق اینترنت ارائه می دهیم. نکته دیگر اینکه اگر می دانید چیزی از برنامه شما به صورت آنلاین دیده شده است. ما خیلی چیزها را منتشر می کنیم چون ساعت های زیادی روی آنتن هستیم، اما همه این چیزها محبوب نیستند. چیزهایی داریم که برای اولین بار به جام جهانی با ظاهری خنده دار اشاره می کند. چیزی که در سال های گذشته وجود نداشت. ما سعی می کنیم از مواردی که فیفا ارائه می کند استفاده کنیم. تعدادی آیتم استاندارد مانند معرفی کشورها و تیم ها وجود دارد که هر برنامه ای باید داشته باشد. اما سعی کردیم از دیدگاه دیگری استفاده کنیم. ما از بهترین راویان و گزارشگران خود از جمله حمید محمدی استفاده می کنیم.

مجیدی با بیان اینکه از مرداد ماه امسال پیش تولید و پخش ویژه برنامه «جام 22» را آغاز کرده اند، در عین حال توضیح داد: با توجه به شرایطی که پیش آمد، اتفاق دیگری از جمله میهمانان برنامه افتاد. برنامه بر این اساس سعی می کنیم «جام 22» را مانند برنامه های معروف دنیا با کارشناسان همیشگی حفظ کنیم.

کار با جواد خاقانی سخت و شیرین بود

این مجری با وجود اینکه مخالف اجرای دو نفر در یک برنامه تلویزیونی است و حس خوبی نسبت به آن ندارد، در عین حال تجربه اجرا با جواد ختانی را متفاوت می داند و می گوید: سخت بود. کار کردن با جواد ختانی عالی بود ولی در عین حال شیرین بود خدا رو شکر اونا هم منو دوست دارن چون اگه یکی رو دوست نداشته باشن عصبانی میشن یکی رو تو خیابون به چالش کشیدن همکاری خوبه.ولی در کل با هر دو اجرا موافق نیستم چون ممکنه از ریتم خیلی دور باشه.مگر اینکه دو تا مجری مکمل هم باشه که به نظر ریتم خوبی تو برنامه “جام 22” داره. خبانی از منظر تاریخی متفاوت و لحن خودش به فوتبال نگاه می کند، شاید خودم از شنیدن برخی چیزها تعجب کنم. یک، در این مدل برنامه، دو ارائه کننده نباید در یک سطح باشند. یکی متخصص تر است، دیگری قوی تر و کارآمدتر است. وگرنه همان کار است. اما آقای خبانی به دلیل داشتن نگاه قدیمی و نگاه تاریخی و حرف خاصی در نظر مخاطب جذاب است.

حقوق میلیاردی مجریان جام جهانی 2022 واقعی است؟

برخی از جملاتی که از خیابان ها پخش می شود، گاف نیست

وی درباره برنامه جواد خیانی و برخی از قسمت هایی از برنامه او که در فضای مجازی دست به دست شد، معتقد بود: در این زمان متوجه شدم برخی از آقایان. خاییانی در فضای مجازی پخش شد و برخی فکر کردند اشتباه بوده، اینطور نبود. آنها رسانه را خوب می شناسند و می دانند چگونه مخاطب را جذب کنند و اگر نکته ای باشد فکر می شود.

رسول مجیدی در ادامه درباره خروجی ویژه برنامه «جام 22» بیان کرد: جام جهانی فرصت بزرگی است و بازخوردها متفاوت است. برخی از چیزهای این برنامه، نمی دانم به خاطر حضور آقا است. خبانی یا هر دلیل دیگری، مثل چیزی که با حضور آقا پخش کردیم. تاج، ویروسی شد. به همین دلیل بسیاری از بینندگان بیش از گذشته قدردانی می کنند و مشخص است که برنامه جام بیست و دوم دیده می شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا