عمومی

شیخ محمد در مسکو، عالیجناب شی در ریاض

اگرچه سفر رئیس جمهور چین به عربستان بازتاب گسترده ای در رسانه های ایران داشت، اما سفر بن زاید و دیدار وی با پوتین چندان در رسانه های فارسی بازتاب نداشت. اما سفر شیخ محمد به روسیه (آن هم در اوج جنگ اوکراین) پیام های مهمی در خارج از جهان عرب دارد و در این زمینه باید به موارد زیر اشاره کرد:

1- دیدار بن سلمان با رئیس جمهور چین و دیدار شیخ محمد با رئیس جمهور روسیه را باید در همین بسته/چارچوب دید و آن «معنای جدید عربی» یا «عربیت جدید» است.

پس از سال‌ها، اکنون اعراب خلیج‌فارس در نقطه «تغییر رفتار» نسبت به آمریکا قرار گرفته‌اند و تلاش می‌کنند هویت جدیدی برای عربی تعریف کنند تا از نام آمریکا خارج شوند.

2- مثلا قطر جام جهانی فوتبال را برگزار می کند. اجرای یک پروژه بزرگ در این سطح بیش از آنچه در فوتبال تعریف شده یا درآمدزایی از گردشگران، با هویت جدید قطری تعریف شده است. هویتی که می خواهد پیامی به دنیای جدید بدهد: «من هستم و عرضه دارم»

3- به جزییات سفر شیخ محمد و دیدار او با پوتین حتی در روزهایی که اعلیحضرت درگیر کشتارهای اوکراین بودند، بپردازیم.

این نشست روز سه شنبه 11 اکتبر برگزار شد. بر اساس متن منتشر شده توسط کرملین درباره جزئیات مذاکرات

سخنان پوتین صریح و در عین حال صادقانه بود. به صراحت به شیخ محمد گفت:

می دانم که شما نگران وضعیت نیروگاه هسته ای هستید

نیروگاه هسته ای Zaporozhye

وجود داشتن (!)

پوتین به شیخ محمد اطمینان داد که درباره مسائل این نیروگاه (در جنگ) با گروسی صحبت کرده است!

پوتین همچنین درباره نگرانی های امارات در مورد اوکراین صحبت کرد.

او در مورد حجم تجارت بین روسیه و امارات صحبت کرد.

او همچنین درباره اوپک و سوریه صحبت کرد.

از سوی دیگر، سخنان شیخ محمد نیز جالب توجه است:

او اشاره کرد که آنها اولین دبیرستان روسی را در امارات افتتاح کردند. وی افزود که 4400 شرکت روسی در امارات متحده عربی کار می کنند و بنابراین به یک دبیرستان روسی نیاز است (به دیدگاه بین المللی توجه یک شیخ مراجعه کنید).

امسال نیز افتتاح اولین مدرسه روسی در امارات را جشن خواهیم گرفت.

بن زاید خاطرنشان کرد که سطح تجارت بین امارات و روسیه از دو و نیم میلیارد دلار به پنج میلیارد دلار افزایش یافته است.

(شگفت انگيز)

و او می گوید که سالانه 500000 گردشگر روسی از امارات دیدن می کنند.

(آهی از نهاد انسان بلند می شود)

شیخ محمد دلیل “عدم ملاقات با پوتین در سه سال گذشته” را به دلیل کرونا اعلام کرد. اما صرف نظر از تعریف و تمجیدهای رد و بدل شده بین این دو، یکی از دلایل این سفر ممکن است مربوط به تهدیدات آمریکایی ها علیه امارات و عربستان سعودی مبنی بر تلاش برای خروج سامانه های دفاعی آمریکا از هر دو کشور باشد. ; (احتمالا درخواست طرف اماراتی برای دریافت سامانه های دفاعی از روس ها)

یک هفته پس از تصمیم اوپک برای کاهش تولید نفت (و در شرایطی که قیمت هر گالن بنزین در کالیفرنیا به هفت دلار رسید)، بن زاید، در میانه جنگ در اوکراین، قدرت (و با اطمینان به کشورش) . مکان در جهان امروز)) می گوید که امارات به “همه چیز” متصل است.

دیپلماسی فعال شیخ محمد در ارتباط دو سویه با غرب و شرق!

4- اعراب به جایی رسیده اند که احساس «قدرت نسبی» می کنند و این احساس جدید با «احساس اعتماد به نفس» همراه است، به گونه ای که فکر می کنند اکنون زمان شروع پروژه های جدید و بزرگتر است. بیایید «رقبای آمریکا» را در منطقه شروع کنیم. اکنون زمان ارسال پیام به واشنگتن است:

هی جو! ما هستیم، اما از موضع قدرت.

5- دنیا عالم قدرت است و در عالم انسان مستضعفان همیشه مظلوم هستند; اما چقدر خوب است که اگر فردی بخواهد حداقل برای مدت معینی قوی باشد، بتواند انرژی محدود خود را از درگیری های داخلی و رویارویی های مخرب بیرونی منحرف کند. اعراب 30-40 سال است که در برابر آمریکا صبر کرده اند تا بتوانند به “اسکان نسبی” و “توسعه مدرن” برسند و اکنون زمان جدیدی است و وضعیت جدیدی است!

پیام سفر شیخ محمد به غرب واضحتر و تلختر از پیام سفر «عالیجناب» به ریاض است.

اگر کشوری در موقعیت قوی و در مسیر توسعه قرار دارد، این طرف روایت (و گفتگو) «دو روی» سفره بزرگان است. نه اینکه این قطعه زمینی باشد که در گوشه ای قرار دارد و هیچ یک از طرفین آن را جدی نمی گیرند.

آره! باید قوی باشی، اما برای قوی بودن، به صبر نیاز داری، نه اینکه هر روز پایت را به صورت کسی بکشی.

6565

دکمه بازگشت به بالا