اجتماعی

برای کنترل آسیب‌های اجتماعی باید مردم را پای کار بیاوریم

نازک نارنجی/کرمانشاه معاون پیشگیری از آسیب های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: در حوزه کنترل آسیب های اجتماعی بیش از هر چیز باید مردم را سر کار آورد چرا که اجرای برنامه های اجتماعی بدون همکاری مردم امکان پذیر نیست. .

آرزو ذکایی فر امروز (6 آذر) در نشست تخصصی پیشگیری از خودکشی در کرمانشاه که بر لزوم توجه به موضوع کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی تاکید کرد، گفت: آنچه مغفول مانده بحث «پیشگیری» است که همه جا بحث می شود اما این موضوع واقعا زیر بار جامعه است.

ذکایی فر با تاکید بر لزوم اجرای برنامه های پیشگیری از سنین پایین گفت: پیشگیری باید از دوران کودکی به ویژه در سنین کمتر از هشت سال شروع شود و اگر بتوانیم از این سنین رشد عاطفی، عاطفی و … را آموزش دهیم می توان از آن اجتناب کرد. بسیاری از مشکلات و جلوگیری از آسیب به جامعه در آینده.

وی تاکید کرد: امیدواریم به پیشگیری از برنامه هفتم توسعه توجه بیشتری شود و قوانین خوبی در این زمینه تصویب شود.

این مسئول با بیان اینکه یکی دیگر از موقعیت های مهم در حوزه آسیب های اجتماعی «رصد» است، گفت: بدون اطلاع رسانی و رصد دقیق وضعیت موجود نمی توان برنامه دقیقی در زمینه پیشگیری و درمان آسیب ها داشت، بنابراین از آنجایی که سال 1389 پایش آسیب های اجتماعی در دستور کار قرار گرفت و اولین بررسی آسیب در سال 1394 اجرا شد.

وی با بیان اینکه این رصد در حوزه خودکشی نیز انجام شده است، گفت: آخرین مطالعه ما در این زمینه در سال گذشته در سطح 470 شهر انجام شد و امسال نیز ادامه دارد و نتایج آن در استان ها اعلام می شود. .

وی افزود: بر اساس این آمار دو نوع مداخله در دستور کار قرار می گیرد که یکی مربوط به استان های پرخطر و دیگری مربوط به مداخله در استان هایی است که ممکن است به زودی آمار خودکشی افزایش یابد.

وی بیان کرد: یکی از راهکارهای مهم برای کاهش و کنترل این آسیب، شناسایی و رفع عوامل مرتبط با خودکشی است که در استان های مختلف متفاوت است و باید ابزارهای خودکشی از جمله قرص برنج از دسترس مردم خارج شود.

ذکایی فر گفت: رسانه ها نیز باید پای کار بیایند و از روحانیون بخواهیم که به عنوان مبلغ در زمینه این آسیب و نحوه ابلاغ صحیح ورود کنند.

این مسئول بیان کرد: در حوزه کنترل آسیب های اجتماعی بیش از هر چیز باید مردم تلاش کنند چرا که اجرای برنامه های اجتماعی بدون همکاری مردم امکان پذیر نیست.

وی از تدوین برنامه جامع کنترل و کاهش خودکشی در سطح ملی خبر داد و گفت: این برنامه دارای ویژگی های مهم بسیاری است که از جمله آن می توان به تحلیل وضعیت مناطق و محلات کشور در زمینه خودکشی، حمایت از افرادی که می توانند کمک. ما در شرایط فعلی خود و استفاده از ظرفیت افراد برای ایفای نقش تسهیلگران محلی.

وی افزود: هر استانی باید بتواند با توجه به اکوسیستم خود برنامه های کنترل و کاهش آسیب را در زمینه این معضل پیشنهاد دهد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا