فرهنگ و هنر

تزیین هتل خالی با صنایع دستی؟!

روزهای زیادی تا شب یلدا باقی نمانده بود. یکی از مناسبت های باز شدن بازار ایرانیان برای محصولات مرتبط با این رویداد. از زیورآلات و وسایل تزیینی با طرح انار گرفته تا محصولات کاربردی در زمینه صنایع دستی که امروزه گفته می شود به مناسبت شب یلدا در هتل ها و مراکز اقامتی به نمایش گذاشته می شود و برای تزیین استفاده می شود. اگرچه این اقدام در ابتدا مثبت به نظر می رسد، اما برخی از هنرمندان عرصه صنایع دستی این سوال را مطرح می کنند که اگر گردشگری در کشور توسعه چندانی ندارد، چنین آثاری چقدر مفید هستند؟

به گزارش خبرنگار صنایع دستی نازک نارنجی، مدت هاست برخی از هنرمندان زمزمه می کنند: پولی برای صنایع دستی نمانده است. و حتی برخی معتقدند: کالاهای چینی وارد بازار شده و در خرده فروشی ها سروصدا می کنند که جایگزین صنایع دستی کشورمان می شوند.

علیرغم هشدارهای فراوان هنرمندان و کارشناسان صنایع دستی برای ارتقای جایگاه این هنر، اما نگاهی به اقدامات انجام شده نشان می دهد که گشایشی قابل توجهی در این زمینه وجود ندارد.

در کنار این موضوع هر از چند گاهی اخباری منتشر می شود که روزنه کوچکی از امید به صنایع دستی است.

یکی از این اخبار مربوط به استفاده از محصولات صنایع دستی برای تزئین هتل ها و مراکز اقامتی است که به مناسبت شب یلدا در نظر گرفته شده است. با وجود اینکه چنین اقداماتی از نظر هنرمندان ارزشمند است، کافی نیست. زیرا یک نیاز اساسی دارند: «برنامه ریزی بلندمدت برای صنایع دستی».

حسین بختیاری هنرمند عرصه صنایع دستی و هنرهای سنتی این عقیده است که تاکنون هیچ طرح تفصیلی برای ارتقای تولید صنایع دستی از سوی مسئولان مربوطه ارائه نشده است.

وی درباره برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی مناسب شب یلدا می گوید: هر اتفاقی که به رونق تولید صنایع دستی کمک کند برای ما خوب است، اکنون در هر زمان؛ در شب یلدا و در طول سال، این روزها و مناسبت ها بیشتر برای مسئولان مفید است. که آنها را دستکاری می کنند و در نهایت مدعی می شوند که آنها هستند که چنین اتفاقی را رقم زده اند، اما به طور کلی برای توسعه تولید صنایع دستی باید برنامه ریزی بلندمدت، مدون و موثری انجام شود.

وی ادامه داد: زمانی که صنعت گردشگری ما به ویژه در عرصه بین المللی به دلایل مختلف راکد است، نمی توان انتظار داشت که در صورت استفاده از صنایع دستی در این زمینه، سود قابل توجهی برای حوزه صنایع دستی ایجاد شود. مثلاً امکانات زیادی را در یک اتاق گذاشتیم اما در را بستیم! پس چه کسی از امکانات استفاده خواهد کرد؟ در حوزه داخلی به دلیل تورم و مشکلات موجود، گردشگری بهبود نخواهد یافت. این اقدامات کمک چندانی به توسعه صنایع دستی نمی کند و این نوع سیاست ها بیشتر فرصت طلبانه و فاقد چشم انداز بلندمدت است. ”

این هنرمند با بیان مشکلات مختلفی که در اقتصاد صنایع دستی وجود دارد، گفت: حوزه توانمند، باثبات، تصمیم گیری و برنامه ریزی نداریم، حالا چه در حوزه داخلی و چه خارجی، دفتر بازرگانی صنایع دستی بیاید. بررسی کنیم که آمار فروش صنایع دستی در این یک سال چه تغییری کرده است؟دولت جدیدی که آمده یک دولت مردمی است که باید تغییرات بزرگی ایجاد کند که منجر به توسعه تولید و اقتصاد شود.صنایع دستی درخواست من این است اینکه شما مدیرکل دفتر بازرگانی صنایع دستی را دعوت کنید و بررسی کنید که در این یک سال و نیم در حوزه صنایع دستی چه اتفاقی افتاده است، اگر اتفاقی افتاده باید بحث شود و اگر نشد باید بنشینید. پس از آن باید به توسعه تولید فکر کرد.»

بختیاری افزود: چه متولی باشد و چه نباشد ما کار خود را انجام می دهیم اما باید بازار صنایع دستی را تشویق کرد تا اقتصاد آن توسعه پیدا کند و تولید آن افزایش یابد. ما باید برای رسیدن به نتیجه برنامه ریزی کنیم و سپس بررسی کنیم که چند عمل منجر به رشد می شود؟”

وی ادامه داد: احساس من این است که برنامه ای برای ترویج تولید و تجارت صنایع دستی در ایران وجود ندارد و اگر هم هست حداقل اطلاعی از آن ندارم، باید برنامه به صراحت اعلام شود، عده ای آمدند و گفتند. می خواستند فلان کار را انجام دهند، اما چندین سال گذشت و خبری نشد، همیشه می گفتند می خواهند این کار را بکنند، اما نه تنها هیچ اتفاقی نیفتاد، بلکه اتفاقاتی که از اول شروع شد، متوقف شد.»

این هنرمند در پایان گفت: زمانی که در نقاط مختلف دنیا مغازه‌هایی داشتیم که محصولات صنایع دستی عرضه می‌کردند یا دولت‌ها در ترویج فروش صنایع دستی مؤثر بودند، همه آنها را تعطیل کردیم، موارد و به دلیل خصوصی‌سازی و به بهانه تقویت صنایع دستی. تمام امکانات موجود خصوصی شد و هیچ گزینه ای به بخش خصوصی داده نشد، حتی یکی از شاخص هایی که باعث رشد صنایع دستی شد عملی نشد. روز.”

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا